« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kutan: Hapishaneler çetenin kontrolündeymiş

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
FP Genel Başkanı Recai Kutan, ''şu ana kadar hapishanelerin güvenlik güçlerinden çok mafyanın, çetenin kontrolünde olduğunu'' söyleyerek, ''Temenni ediyorum ki, artık bundan böyle hapishanelerimiz disiplinin en iyi şekilde sağlandığı kurumlar haline getirilsin'' dedi.

Kutan, safra kesesi ameliyat geçiren ve İstanbul Memorial Hastanesi'nde tedavisi süren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'ya, geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyaret sonrası Gürtuna'yı soran gazetecilere, durumunun gayet iyi olduğunu ifade eden Kutan, daha sonra gazetecilerin ''Hayata Dönüş Operasyonu''na ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Kutan, FP olarak hiçbir ölüm olmadan bu meselenin ikna yoluyla halledilmesinin temenni ettiklerini, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu'nun da hem ''ölüm orucunda'' olanlar hem de hükümet yetkilileri arasında arabuluculuk yaptığını vurguladı.

Ancak olumlu bir sonuca ulaşmanın mümkün olmadığını, sonunda da bir operasyon gerçekleştiğini hatırlatan Kutan, ''Maalesef bazı ölümler de oldu. Güvenlik güçlerimizden, erlerden şehit olanlar oldu'' diye konuştu. Kutan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Temenni ediyorum ki, artık bundan böyle hapishanelerimiz disiplinin en iyi şekilde sağlandığı kurumlar haline getirilsin. Yani bir hapishane düşünün ki normal olarak bulunmaması icap eden her şey bulunuyor. Kalaşnikof, tüfekler, şişler, saldırmalar, telefonlar... Bunlar demek ki, şu ana kadar hapishaneler, güvenlik güçlerinin kontrolünden çok mafyanın, çetenin kontrolündeymiş.''

Bunu millet olarak tasvip etmenin mümkün olmadığını kaydeden Kutan,cezaevlerinin en kısa zamanda normal uygulamaya dönmesi dileğinde bulundu.

'Af tatbikatı'

Kutan, şartla salıverilme ve cezaların ertelenmesine ilişkin yasaya da değinerek, ''Şu an hükümetin önünde güzel bir imkan var. Bu çıkan, af diye adlandırılan tatbikat neticesinde hapishaneler büyük ölçüde boşalacaktır. Dolayısıyla bu imkanı en iyi şekilde değerlendirerek, bu hapishaneleri insanlık onuruna yaraşır hale getirsinler'' diye konuştu.

Kutan, ''F tipi cezaevlerine mahkumların nakilleri''ne yönelik bir soruyu da şöyle yanıtladı:

''Mehmet Bekaroğlu arkadaşımızın çalışmaları uzlaşmayla sonuçlansaydı, F tipi hapishanelere nakil yapılmayacaktı. Hükümet bunu kesin olarak ifade etti. Ancak bir uzlaşma olmadı, ardından çatışmalar olunca zannediyorum bir zaruret olmuştur. Ancak F tipi hapishanenin ıslah edileceğine dair hükümetin vaadi var. Temmenni ediyorum ki bu vaadini en kısa zamanda tutar.''Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler