Gündem Haberleri

  Kutan: Ecevit diktatörlük özlüyor

  Hürriyet Haber
  13.11.2001 - 14:22 | Son Güncelleme:

  SP Genel Başkanı Recai Kutan, Başbakan Bülent Ecevit`in "diktatörlük özlemi" içinde olduğunu ileri sürdü. Kutan, Ecevit`in muhalefeti "sorumsuzlukla" suçladığını belirterek, "Durun bakalım Sayın Ecevit, bu kadar ileri gidemezsiniz. Söyledikleriniz bırakın demokrasilerde diktatörlüklerde bile ayıp sayılıyor" dedi.

  Kutan, partisinin grup toplantısındaki konuşmasına, Rize`de yaşanan sel felaketi ile Düzce Depremi`nin 2. yıldönümüne değinerek başladı. Depremzedelerin, felaketin üçüncü yılına girerken isyan ettiğini savunan Kutan, bu durumun kabul edilemeyeceğini ve olup bitenlerin beceriksizlikle izah edilemeyeceğini kaydetti.

  Deprem yardımlarının bile hesabının verilmediğini, buna karşılık sorumlu Bakan`ın itibarının iade edildiğini, şimdi hem siyasete hem de ticarete devam edeceğini ifade eden Kutan, ``(Yolsuzlukla ve yoksullukla mücadele edeceğiz) diyenler, birbirlerini aklamaya paklamaya devam ediyorlar. Ama bunları millet asla aklamayacak, depremzedeler ise bunlara asla itibar iadesi yapmayacak. Bu Hükümet, kırk dereden su getirse bile aklanamaz`` görüşünü savundu. Koalisyon partilerinin liderlerini ``üç ahbap`` olarak nitelendiren Kutan, ``Üç ahbap çavuş döneminde Türkiye`de kişi başına mili gelir 3 bin 200 dolardan 2 bin dolara indi. Bunların dönemi, Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemidir`` dedi.

  SİZ BAŞBAKANSINIZ, DİKTATÖR DEĞİL

  57. Hükümet`in, ülkenin geldiği durum karşısında hiçbir şey olmamış gibi davrandığını savunan Kutan, buna karşılık Ecevit`in muhalefeti ``sorumsuzlukla`` suçladığını belirtti. SP Genel Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

  Sayın Başbakan, hala alternatiflerinin olmadığını söylüyor, (seçim 2004`te) diyor ve ekliyor: (DSP, tek başına iktidar olacak). Ağlar mısınız, güler misiniz? Gerçekten merak ediyorum, Sayın Ecevit olup bitenlerin farkında mı? Nerede yaşadığını, hangi ülkenin başbakanı olduğunu biliyor mu? İnsaf edin ve utanın demeyeceğim, bunlarda ne insaf kaldı ne mahcubiyet duygusu... Durun bakalım Sayın Ecevit, bu kadar ileri gidemezsiniz. Tüm eksikliklerine rağmen, sıkıntılara ve baskılara rağmen bu ülkede demokrasi var. Vatandaşı dışlayan, baskıcı bir mantıkla yapılmasına ve antidemokratik hükümlerle dolu olmasına rağmen bu ülkede bir Anayasa var.

  Ama ileri gidiyorsunuz, siz başbakansınız, diktatör değil. Bu söylediklerdiniz, bırakın demokrasilerde bugün diktatörlüklerde bile ayıp sayılıyor. Sayın Ecevit, sizin yaşadığınız diktatörlük özlemidir.Sayın Ecevit siz batıyorsunuz. Kendinizle beraber ülke ekonomisini ve zaten kör ve topal olan demokrasimizi de batırmak istiyorsunuz.``

  Kutan, hem kendilerinin de hem de milletin yapılmak istenene izin vermeyeceğini belirterek, Başbakan Ecevit`e, ``Sizi iktidarda tutanlarda bu işi yürütemeyeceğinize inanmaya başladı. En iyisi siz istifa edin`` dedi.

  ŞİMDİNİN MİLLİYETÇİLERİ

  Hükümet ortağı ANAP`ın alternatif projeler hazırladığını belirten Kutan, ``Sanki kapalı kapılar ardında banka pazarlıkları, ihale dağıtımları yapmamışlar gibi şimdi saydamlık projeleri hazırlıyorlar`` dedi. Kutan, şunları kaydetti:

  ``Sayın Bahçeli ise az konuşuyor ama konuştuğunda diğerlerinden aşağı kalmıyor. O`nun adı Devlet...O nedenle devleti eleştirenlere tahammül edemiyor. En son Ankara DGM Savcısı Hakan Kızılarslan`a kükredi. Niçin mi? Sayın Kızılarslan (Devletle ilgili pek çok karar birtakım emperyalist ülkelerce dikte ettiriliyor) demişti. Buna kızmış Sayın Bahçeli.

  Türk-İş Başkanı da ülkenin emperyalist güçler tarafından işgal edildiğini söyledi. Sayın Bahçeli buna ne diyecek? Eskiden milliyetçiler emperyalizmle mücadele ederlerdi. Şimdilerin milliyetçileri emperyalizmi eleştirenlerle mücadele ediyorlar. Ülke yönetimini IMF`ye teslim ettikten sonra ülkede hala hain aramaya devam ediyorlar.``

  Klasik siyaset anlaşışının devrini tamamladığını savunan Kutan, değişmeyeceklerini, ancak değiştireceklerini ve milletin partisi olmaya devam edeceklerini ifade etti. Kutan, sözlerini, ``Bay Ecevit kızsın, tehditler savursun, aldırmıyoruz. Çünkü bu durum, sadece Sayın Ecevit`in değil, bu klasik siyaset yapma biçiminin de bittiğinin işaretidir`` diyerek tamamladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı