Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kutan: Çiller'in önerisinde ihtiras ve şantajlar var

  Hürriyet Haber
  06 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 06 Ocak 1999 - 00:01

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, DSP Lideri Bülent Ecevit'in başkanlığında azınlık hükümeti önerisiyle gündemi sarsan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'e ateş püskürdü. Kutan eski ortağına, ‘‘Adama sorarlar, bu hükümeti yeniden kuracaktınız niye yıktınız?’’ diye seslendi. Öceki akşam yapılan FP olağanüstü Başkanlık Divanı'nda da, Çiller'in tutumu için ‘Hırçınlık’, Başbakan Mesut Yılmaz ve Ecevit'in tavrı için de ‘İhanet’ değerlendirmesi yapıldı.

  Kutan FP'nin dünkü Meclis grubunda, Çiller'in önerisini ‘‘Bizans oyunu’’ diye nitelerken, ‘‘Bunun içinde özel hesaplar, şahsi ihtiraslar ve siyasi şantajlar var’’ dedi. ‘‘FP bu hükümetçilik oyununun, bu karışık hesapların dışındadır’’ diyen Kutan, yeni hükümeti ANAP, DYP ve DSP'nin birlikte kurmasını istedi.

  Başbakan Yılmaz ile Çiller'e, ‘‘Halk, sol bir partiyi iktidara getirmenizin hesabını soracaktır’’ diye seslenen Kutan, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de bu gelişmeleri üzüntüyle izlediğini iddia etti. Kutan, ‘‘Sanıyorum Sayın Cumhurbaşkanı da şimdi görüş bakımından bizim bulunduğumuz noktaya geldi’’ dedi.

  Bu toplantı sürerken Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül ve Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Erez ile telefon görüşmesi yaptı. Erez'in Gül ve Kapusuz'a, Yılmaz ve Ecevit'in Çiller'in önerisi karşısındaki tutumları nedeniyle sitemde bulunduğu öğrenildi. Erez, FP'lilerin ‘‘Şimdi ne yapacaksınız?’’ sorusu üzerine de, ‘‘Bütün bunlar benim dışımda. Şu anda görev bende ve henüz kimseden de menfi bir şey almadım. Çalışmalarıma devam edeceğim’’ dedi. FP'de, Erez'in bir iki gün içinde Çankaya Köşkü'ne çıkıp görevi iade edebileceği yorumları da yapıldı.

  EREZ İADE ETSİN

  Kutan, grup toplantısının ardından Türk Parlamenterler Birliği yöneticilerini kabulünde ise ortaya çıkan yeni tabloda işi zorlaşan Erez'in görevi iade etmesi gerektiğini söyledi. Kutan, ‘‘Erez'in yeni hükümeti teşkil etmesi imkansız görünüyor. Yapılacak şey emaneti götürüp Cumhurbaşkanı'na iade etmektir’’ dedi. ANAP, DSP ve DYP'nin yeni hükümet formülü konusunda uzlaştıklarını da anımsatan Kutan, ‘‘Böyle bir formülü uygun bulmuyoruz. Ama bu bir realitedir. Onun için bir an evvel hükümet teşkilini tavsiye ediyoruz’’ diye konuştu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı