« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kütahya'nın başpehlivanı Erişti

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde bu yıl 652'ncisi düzenlenen tarihi yağlı güreş müsabakalarında başpehlivanlığı, finalde hemşehrisi Ali Gökçen'i yenen Manisa'nın Salihli ilçesinden Enver Erişti kazandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Geçmişi Kırkpınar'dan iki yıl öncesine dayanan ve Osmanlı döneminde halkın yaylaya çıkışını simgeleyen güreşler, Ebe Çamlığı mevkisinde gerçekleştirildi.

Çeşitli illerden 85 pehlivanın katılımıyla baş, baş altı, büyük orta, küçük orta, teşvik, deste, ayak, tozkoparan ve minikler olmak üzere 9 dalda yapılan güreşlere, Domaniç ve çevre ilçelerden gelen vatandaşlar ilgi gösterdi.

Başpehlivanlık müsabakalarının finalinde, Manisa'nın Salihli ilçesinden Enver Erişti, yine Manisa'nın Turgutlu ilçesinden Ali Gökçen ile karşılaştı. Çekişmeli geçen mücadeleyi Erişti kazandı ve başpehlivan oldu. Müsabakalarda ikinciliği Ali Gökçen, üçüncülüğü Antalya'dan Nuri Zengin elde etti. Minikler kategorisinde ise Umur Aybey, ilk sırada yer aldı.

Kategorilerinde birinci olanlara kupa, ilk 3'e girenlere ise para ödülleri, protokol üyeleri tarafından verildi.

Güreş ağalığını 15 bin liralık bağışla kazanan Süleyman Sarı, ağalığı Muazzam Şeker'den teslim aldı.

Güreşleri, Domaniç Kaymakamı Bedri Deveci, Belediye Başkanı Yakup Yardımcı, çeşitli siyasi partilerin Kütahya milletvekili adayları ve vatandaşlar izledi.

Bu arada, etkinlikler kapsamında dün düzenlenmesi planlanan Türk Halk Müziği konserleri, Simav ilçesinde önceki gün meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle iptal edildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler