Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kütahya ile Danniye “kardeş şehir” oldu

  Hürriyet Haber
  26 Eylül 2012 - 16:02Son Güncelleme : 26 Eylül 2012 - 16:02

  Kütahya Belediyesi ve Lübnan'ın Danniye Bölgesi Belediyeler Birliği arasında “kardeş şehir” protokolü imzalandı.

  Belediyeye ait Keller Konağı'nda düzenlenen törenle kardeş şehir protokolünü Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça ve Danniye Bölgesi Belediyeler Birliği Başkanı Mohamad Saadiye imzaladı.

  Kütahya Belediye Başkanı İça, imza töreni sonrası konuşmasında iki kent arasındaki kardeşlik ilişkisinin ilk başlangıcının Ankara'da gerçekleştirilen Türk Dünyası Belediyeler Birliği toplantısında geliştiğini bildirdi.

  İça, Saadiye'nin kendisine duygu içerikli uzun bir mektup yazdığını belirterek, “Meclisimize Danniye kentiyle kardeş olma isteğimizi götürdüğümüzde bütün üyelerimiz sevinçle karşıladı ve karar oy birliği ile çıktı. Lübnan'ın Arap dünyasında çok özel bir yeri vardır. Lübnan ile çok öncelere dayanan tarihi, kültürel ve inanç anlamında birçok ortak anılarımız ve birlikteliğimiz vardır. Bu bazı üçüncü ülkelerin dahli sonucu bir süre kesintiye uğradı. Bu iki dost ülkenin bir araya gelmesine fırsat vermediler. İnşallah bu aradaki kesintiyi kapatacağız. Bundan sonra tarihi, kültürel, ticari ve eğitim alanlarında ortak projelerle bunu zenginleştirip, kardeşliğimizi pekiştireceğiz. Her iki ülkede de bu anlaşmalar çerçevesinde her konuda işbirliği yapacak iş adamlarımız olacaktır” diye konuştu.

  Danniye Bölgesi Belediyeler Birliği Başkanı Mohamad Saadiye de bir yıl önce Lübnan'ı ziyaret edip, iki ülke arasında ilişkilerin önünü açan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na teşekkür etti.

  Lübnan Başbakanı Necip Mikati ve bütün bakanlarından selam getirdiğini aktaran Saadiye, şöyle konuştu: “Biz buraya yeni bir ilişki kurmak için gelmedik. Geçmişte var olan, normal ve tabi bir ilişkiyi bir daha canlandırmak üzere buraya geldik. Kardeşim Mustafa iça'nın girişimleri sonucu başlatılan bir ilişki bu. Bu işe resmi bir protokol olarak bakmamak lazım. Bu bir inanç meselesi. Kütahya ile ilgili bir çok bilgi edindik. Burası çok gelişmiş bir yer. Halkı da belediye başkanı da çok çalışkan. Biz Kütahya ile kardeş şehir olma teklifini kendi meclisimize sunduğumuz zaman, büyük hararet ve istekle karşılandı. Bu kararı oy birliğiyle aldık. Başbakanımız Necip Mikati ve İç İşleri Bakanımızın çok sıcak baktığı bu olaya hemen onay verildi. Halkımız da bundan büyük mutluluk duydu. Bunun üzerine 'Bismillah' dedikten sonra hemen buraya geldim. Halkımızın size olan muhabbeti ve Başbakanımız ve Danniye Belediyeler Birliği Meclisi'nin bize verdiği yetki üzerine bu protokolün imzalanmasına geldik. Biz kendi adımıza bir taahhüt veriyoruz, bu kardeşlik ilişkilerimiz eskiye dönmeyecek bundan sonra hep canlı kalacaktır.”

  Törene, Lübnan'dan Botermez Belediye Başkanı Mustafa Kara, Kafer Bebnin Belediye Başkanı Mahmud İbrahim, Trablus Belediyesi Meclis Üyesi Halid Tadmori ve Nemrin Belediye Başkanı Mustafa Arbes'de katıldı.

  Heyetler, daha sonra birbirlerine hediyeler takdim etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı