KÜTAHYA HABERLERİ

Kütahya’da ’Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Yaşam’ Projesi

IHA
01.10.2015 - 13:44Son Güncelleme :

KÜTAHYA'DA 'SAĞLIKLI BESLENME VE HAREKETLİ YAŞAM' PROJESİ

IHA

Kütahya Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ortaokul öğrencilerine bisiklet dağıtımı yapıldı.
Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 5, 6 ve 7. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan ve ’bisiklet modülü’ dersini uygulayan Hüsnü Kişioğlu Ortaokulu’nda bisiklet dağıtım töreni gerçekleştirildi.
Törene Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Halk Sağlığı Müdür vekili Ahmet Emrah Çamköy, bazı daire müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
Törende konuşan Vali Şerif Yılmaz, okullara 10’ar adet bisiklet verileceğini, bir ay içerisinde 250 adet bisikletin dağıtımının yapılacağını kaydetti. Vali Yılmaz, “Bisikletle beraber Çocuklarımızın fiziksel aktiviteleri artması gerekiyor. Yaz okullarını tüm salonları kullanmak suretiyle gerçekleşirdik. Sağlıklı beslenme ve yaşamla ilgili belki bizim ilimizde çok dikkat edilmiyor ama bisiklet hem ulaşım hem de sağlıklı yaşam için ihtiyaç duyduğumuz bir binek" dedi.
Obezitenin ülkemizde ciddi bir sağlık problemi haline geldiğine dikkat çeken Yılmaz, çocuklarda fiziksel aktivitelerin artırılması gerektiğini söyledi. Yılmaz, “Obez bireylerin oranı Türkiye’de yüzde 19,9. Biz geçmişte diğer ülkelere baktığımızda ‘Ne kadar obez insanlar var’ diye değerlendiriyorduk. Şimdi ise beslenme alışkanlığımızdaki değişiklik ve farklılıklarla beraber durum değişti. Obezite ülkemizde de mücadele edilmesi gereken bir sağlık problemi haline geliyor. Sağlık Bakanlığımız, Halk Sağlığı Müdürlüğümüz öncelikli olarak koruyucu sağlık hizmetleri gerçekleştirmesi bağlamında insanların bu bilince ulaştırılması yönünde çalışmalar yapıyor. Bunlardan bir tanesi de obezle mücadelenin toplumsal bilinci oluşacak şekilde gerçekleştirilmesi” diye konuştu.
Türkiye’de ilk olarak Kütahya’da uygulanan ’Fırçalar Çantada Dişler Yolunda’ projesine de değinen Vali Yılmaz, flor vernik uygulaması sayesinde diş çürüklerinde yüzde 7 azalma kaydedildiğini belirtti.
Uygulamanın okullarda sürdüğünü ifade eden Şerif Yılmaz, “Kullanılan jelin normal diş macunundaki jelden hiçbir farkı yok. Sadece içindeki bir takım kimyasallar bizim kullandıklarımızın daha ötesinde. Bundan sonra da velilerimizin tedavi uygulama yönünde bizlere destek olmasını istirham ediyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmalarından ardından Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen bisikletlerin dağıtımını gerçekleştirdi. (EFE)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kütahya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kütahya ilinden Kütahya’da ’Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Yaşam’ Projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 13 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kütahya’da ’Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Yaşam’ Projesi haberi güncellenecektir.

KÜTAHYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:19
 • Guneş
  08:05
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı