KÜTAHYA HABERLERİ

Kütahya’da Lazerle Bel Fıtığı Ameliyatı

IHA
28.08.2015 - 11:41Son Güncelleme :

KÜTAHYA'DA İLK DEFA LAZERLE BEL FITIĞI AMELİYATI YAPILDI.

IHA

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, lazerle bel fıtığı ameliyatı (Eepiduroskopi) uygulamasının başladığı bildirildi.
İlk defa 4 hastaya uygulanan Epiduroskopi işlemine, DPÜ Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahisi Kliniği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Özkan ve Anesteziyoloji-Algoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tayfun Aydın, Hacettepe Üniversitesi Algoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Altan Şahin ve Balıkesir Üniversitesi Algoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Köroğlu’da katıldı.
DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji-Algoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tayfun Aydın, dünyada yaygınlaşan ve Türkiye’de sayılı merkezlerde uygulanan Epiduroskopi yöntemi ile bel fıtığı tedavisinde başarılı sonuçlar alındığını söyledi.
Anesteziyoloji-Algoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tayfun Aydın, “Epiduroskopi; ucu her yöne kıvrılabilen bir endoskop kullanılarak epidural mesafeye bakmak demektir. Omurgamızın arkasında, yukarıdan aşağıya uzanan omurilik ve sinirlerimizin yer aldığı bir kanal bulunmaktadır. Bu kanal içindeki omurilik ve sinirlerin etrafı dura adı verilen güçlü bir zarla çevrilmiştir. Bu güçlü zarın dış kısmı epidural alan olarak isimlendirilir. Epiduroskopi, kuyruk sokumundan bir kateter ile girilerek bel fıtıklarına ve sinir sıkışmalarına müdahale etmeyi sağlayan bir yöntemdir. Epiduroskopun ucunda mikro-kamera, lazer portu ve enjeksiyon portu mevcuttur. Fleksible, yani ucu her yöne kıvrılabilen fiberoptik epiduroskop ile anatomik yapılar ayrıntılı olarak görüntülenerek video-kamera sistemi ile değerlendirilir, fıtıklara lazer uygulanarak, onların küçülmeleri sağlanır, yapışıklıkların mekanik olarak temizlenmesi sağlanır, sinir sıkışmaları düzeltilir ve ilaç enjeksiyonları yapılarak dokuların fizyolojik sağlıklarına tam olarak kavuşmaları sağlanır" dedi. (EFE)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kütahya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kütahya ilinden Kütahya’da Lazerle Bel Fıtığı Ameliyatı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ağustos 2015 tarihinde saat 11 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kütahya’da Lazerle Bel Fıtığı Ameliyatı haberi güncellenecektir.

  KÜTAHYA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:57
  • Guneş
   07:39
  • Öğle
   12:56
  • İkindi
   15:34
  • Akşam
   17:52
  • Yatsı
   19:23
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı