KÜTAHYA HABERLERİ

Kütahya’da Biçerdöver Denetimi

IHA
25.07.2015 - 13:39Son Güncelleme : 25.07.2015 - 13:40

DÖVERBİÇER DENETİMİ BAŞLADI

IHA

Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, hububat hasadında meydana gelebilecek kayıpların önlenebilmesi amacıyla biçerdöver kontrollerine başladı.
Kütahya’da bu yıl 375 bin ton hububat üretimi beklenildiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, "Biçerdöverle yapılan hasatlarda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla Valilik Tebliği yayımlanmış olup, Biçerdöver Kontrolleri ile tane kayıp oranının yüzde 2’nin altında tutulması hedeflenmektedir. Bu kapsamda İlimizde 25 adet teknik personele daha hizmet içi eğitim verilerek kontrolör sayısı 60’a çıkarılmış ve teknik ekiplerin tamamı arazide Biçerdöver kontrollerine yönlendirilmiştir. Üreticilerimizin biçim esnasında tarlalarının başında olmaları ve tane kayıplarını sık sık kontrol ederek operatörü uyarmaları, uymayan operatörleri en yakın il ve ilçe müdürlüklerimize bildirmeleri büyük önem arz etmektedir.Biçerdöver sahibi ve operatörlerinin; Biçerdöverlerinin bakım ve ayarlarını zamanında yaptırmalıdır.Biçerdöver operatörü belgesi olmadan biçim yapmamaları veya yaptırmamaları, yangın söndürme malzemelerini bulundurmaları, her ürün ve tarla için biçerdöver ayarlarını gözden geçirmelidirdilir. Hasat olgunluğuna gelmeyen ürünü hasat etmemeleri, çiğ düştükten sonra ve çiğ kalkmadan hasat yapmamaları, uygun hızda biçim yapmaları ve tane kaybı hususunda ürün sahiplerinin uyarılarını dikkate almaları gerekmektedir. Operatörlerin kimliklerini ve tescil belgelerini yanlarında bulundurmaları, valiliklerce yetkilendirilen kontrolörlere gerekli kolaylıkları göstermeleri zorunludur" diye konuştu.
Valilik tebliğinde belirtilen hususlara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar hakkında yasal işlem yapılacağını da belirten Gümüş, çiftçilerimizin ürünlerinin bol ve bereketli olmasını diledi.(EFE)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kütahya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kütahya ilinden Kütahya’da Biçerdöver Denetimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kütahya’da Biçerdöver Denetimi haberi güncellenecektir.

  KÜTAHYA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:42
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:27
  • Akşam
   19:03
  • Yatsı
   20:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı