Spor Kusursuz sorumluluk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kusursuz sorumluluk

YEREL HABERLER KUSURSUZ SORUMLULUK

UEFA Disiplin Kurulu, federasyonların, statüler ile belirlenmiş amaçlarının gerçekleşmesine hizmet eder. Disiplin Talimatnamesi’nin 6. maddesi, futbol disiplin kurallarının çerçevesini çizmektedir.

Buna göre;

1- Üye federasyonlar ve kulüpler; oyuncularının, yetkililerinin, üyelerinin, taraflarının ve federasyonun veya takımın oyunu sırasında bir fonksiyonu olan diğer kişilerin davranışlarından sorumludur.

2- Organizasyonu yapan federasyon veya takımın oyun öncesinde ve sonrasında stadyum bölgesindeki düzen ve güvenlikten sorumludur. Federasyon veya takım her türlü olaydan sorumlu tutulur ve disiplin tedbirleri ile cezalandırılabilir. Federasyon veya takım talimatlara uymak zorundadır.

Kulüple taraftar bağı

Bu madde, futbol karşılaşması öncesi, sırası ve sonrasında kimlerin hangi eylemlerden sorumlu olacağının altını çizmiştir. Disiplin Talimatnamesi’nin 6. maddesinde asıl olarak ‘kusursuz sorumluluk’ hali düzenlenmiş bulunmaktadır. Özen ve ihtimam gösterilmesi durumunda dahi sorumluluk devam etmekte ve ilgili spor kulübü, gerek taraftar, gerekse kulüp ile ilgili diğer kişilerin davranışlarından sorumlu olmaktadır. Keza, özellikle taraftar ile kulüp arasında zayıf maddi, manevi bağın yanı sıra, delil teşkil edebilecek organik bir bağ bulunmamaktadır. Bu halde dahi, tarafların eylemlerinden dolayı bir zarar ortaya çıkması halinde, kulüp sorumlu olmaktadır. Bunun aksinin düşünülmesi halinde ise, kamuya açık ve kitle halinde bulunan bir kalabalığın düzenlenmesi ve yaptırımlandırılması hukuken mümkün olamayacaktır.

UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu, 21 Şubat 2004 tarihinde Beşiktaş ve G.Saray kulüpleri aleyhine para cezalarına hükmederken de, aynı kusursuz sorumluluk ilkesinden hareket etmiştir. Söz konusu kararlardan önce savunma veren iki ekibimiz de maçların kendi statları hatta kendi ülkeleri dışında -Şampiyonlar Ligi maçlarını Almanya’da oynadılar- oynanmasından dolayı yeterli önlemleri alma imkanları olmadığını, olay çıkartan taraflarla kulübün direkt bir bağlantısının bulunmadığını ve bu nedenlenle de sorumluluklarının söz konusu olamayacağını ifade etmişlerdir. Kaldı ki, bu şartlarda bile kulüplerin ellerinden gelen gayreti de gösterdiği belirtilmiştir.

Ev sahibi statüsünde

Ancak, UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu kararlarında da ifade ettiği gibi, böyle durumlarda bile ilgili maçta ev sahibi takım statüsünde olan takım hangisiyse, o takımın saha içi ve çevresindeki kurallara aykırı hareketlerden dolayı Disiplin Talimatnamesi’nin 6. maddesinde belirtilen sorumluluğu yükleneceği vurgulanmıştır. Ayrıca söz konusu iki ekibin bu statları (Westfalen ve Arena) rastgele seçmedikleri, taraftar kitleleri olduğunu bildikleri kentlerdeki büyük statları seçmek suretiyle de taraftarları da kendi taraftarları olarak gördüklerini belirtmiştir.

Sayılan nedenlerin de Beşiktaş ve G.Saray’ın UEFA düzenlemelerinde kulüplere yüklenen kusursuz sorumluluk şartlarının oluşmasına yeter görülmüş ve hükümler buna göre verilmiştir.

<ı>LEVENT BIÇAKÇI

(UEFA Tahkim Kurulu Üyesi)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle