Kusursuz F-16’da öne geçti, geliri 2.8 milyar dolara çıktı

Hürriyet Haber
18.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş’de (TUSAŞ-TAI) Türkiye’nin en ileri teknolojisinin uygulandığını belirterek, “Buraya hangi yabancıyı getirsem, Türkiye imajını değiştirerek geri gidiyor” dedi.

Basın mensuplarına tesislerin tanıtımı sırasında bilgi veren Gönül, şunları anlattı: “Türkiye’nin en ileri teknolojisi burada uygulanıyor. Şu anda Avrupa’nın en büyük nakliye uçağı olan A400M’in ortağı olarak burada üretim yapılıyor. Buna benzer müşterek projeler burada yürütülüyor. Dünyada bugüne kadar 3 bin 500 F-16 uçağı üretildi. Bunlardan 7’si kusursuz olarak literatüre geçti. Uçak parçası üretiminde de yanılmıyorsam kusur payı 10 binde 2. Bu kusursuz 7 uçaktan 4’ü burada üretildi.”
Gelir 2.8 milyar dolar
TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, 1984 yılında F-16’ların üretimi amacıyla kurulan şirketin o günden 2010 yılı sonuna kadar toplam 2.8 milyar dolar satış geliri elde ettiğini belirtti. Bunun 2 milyar dolarını ihracatın oluşturduğunu belirten Dörtkaşlı, 572 milyon dolar ciroyla kapanan 2020’da 90 milyon dolar faaliyet kârı elde edildiğini aktardı. Toplam yatırım miktarının 460 milyon dolar olduğunu belirten Dörtkaşlı, halen “Milli Jet Projesi” üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

ANKA ile 3-4 ülke ilgileniyor

TAI Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem, tesislerde üretilen Türk insansız hava aracı ANKA’nın 5 adet prototipinin yıl sonunda hazır hale geleceğini açıkladı. Ertem, Türk yapımı bu uçakla 3-4 ülkenin ilgilendiğini, bu yıl içinde ihracat için anlaşma imzalanabileceğini belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı