Ege Haberleri

EGE

  Kuşulular yine gitmedi

  Hürriyet Haber
  11 Ağustos 2014 - 11:05Son Güncelleme : 11 Ağustos 2014 - 11:06

  KÜTAHYA Simav’a bağlı Kuşu’da bin 468 seçmen, 30 Mart yerel seçimleri ve ardından 1 Haziran’da yenilenen muhtarlık seçiminde olduğu gibi dün de cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başına gitmedi.

  Nurullah Bayram Ortaokulu’na kurulan 4 sandıkta, beldelik haklarını geri istediklerini belirten Kuşulu seçmenlerden kimse oy kullanmadı. 2011 Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nüfusları 2 binin altına düştüğü için 62 yıllık belediyelik haklarının ellerinden alınarak köye dönüştürülmelerine içerleyen Kuşulular nüfus azalmasının 19 Mayıs 2011’de ilçede meydana gelen 5.9’luk depremden kaynaklandığını ileri sürdü. 2012-2013 ve 2014 nüfuslarının 2 bin 300 dolayında olduğunu savunan Kuşulular, beldelik haklarını geri alıncaya kadar önlerine konulacak hiçbir sandığa gitmeme kararı aldıklarını yineledi.

  Ne dediler

  Raziye Akın (68): “Belediye başkanlığı seçimi olsa koşarak sandığa gideriz. Ancak beldeliğimiz elimizden alındığı için bu seçim bizi ilgilendirmiyor. Köyde seçim havası bile yok. Herkes işinde, gücünde.”

  Ayşe Akın (50): “Kuşu’nun nüfusu şimdi 2 binin üzerinde. Deprem zamanı nüfusumuz düştü diye 62 yıllık belediyeliğimiz elimizden alındı. Biz de ağız birliği ettik. Belediyeliğimiz geri verilinceye kadar hiçbir seçime gitmeyeceğiz.”

  Şefik Aydoğdu (66): “Biz köy olmayı hak etmiyoruz. Belediyeliğimiz geri verilinceye kadar önümüze konulan hiçbir sandığa gidip oy kullanmayacağız. Biz devletimize isyankarlık etmiyoruz. Demokratik hakkımızı kullanıyoruz.”

  Şahap Aydoğdu (70): “Biz bir zamanlar ilçe namzediydik. Şimdi köy olduk. Bunu içimize sindiremiyoruz. Yetkililer gelip halimizi görsünler istiyoruz. Sandığa gitmeme yönündeki tepkimiz de bunun için. Kimse bizi dikkate almıyor.”

  Nurullah Türe (74): “Kuşu gördüğünüz haliyle köye benziyor mu hiç? Beldelik hakkımızı geri istiyoruz. Beldelik hakkımızı versinler, sandığa koşarak gideriz.”

  Cafer Tuncer (75): “Beldelik hakkımız için hukuk mücadelesi başlattık. Haklı çıkacağımıza yürekten inanıyoruz. Göreceksiniz. Haklı olduğumuz eninde sonunda anlaşılacak.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı