Gündem Haberleri

  Kusmak istedi, çatal yuttu

  A.A
  24.10.2008 - 20:08 | Son Güncelleme:

  Edirne'de, yediği balıktan zehirlendiğini düşünerek kusmak için boğazına soktuğu 20 santimetrelik çatalı yutan gencin midesindeki çatal, cerrahi müdahaleyle çıkarıldı.

  Emre Almadık, yaptığı açıklamada, arkadaşıyla yediği balık sonrası zehirlendiğini düşündüğünü ve kusmak için boğazına soktuğu çatalı bir anda yuttuğunu söyledi.

  Almadık, şöyle konuştu:
  “Arkadaşımla balık ve peynir yedik. Sonra eve gelince midem bulanmaya başladı. Kusarak midemi rahatlatmak istedim, önce parmağımı boğazıma soktum başarılı olamayınca, çatalla denedim. Çatal ıslanınca kaydı gitti. O an heyecan yapmadım, çatal ıslanıp kayganlaşınca bir anda yuttum. Panik yapmadan bir aile dostumuzla hastaneye gittik. Daha sonra aileme de haber verdik ama herhangi bir panik yaşamadım.”

  Geçirdiği operasyon sonucunda sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Almadık, “Midemde yaklaşık 10-12 saat çatalla dolaştığımı düşündükçe şimdi çok gülüyorum. Yapılan başarılı operasyonla midemdeki çatal çıkarıldı. Kendimi çok iyi hissediyorum. Röntgen filmini ve çatalı bir ömür boyu saklayacağım” diye konuştu.

  AMELİYATI GERÇEKLEŞTİREN DOKTOR

  Çatalı yutan gencin ameliyatına giren Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Coşkun ise, zaman zaman cisim yutma vakalarıyla karşılaşıldığını söyledi.

  Coşkun, yutulan cismin, boyutundan ve sivriliğinden kaynaklı cerrahi müdahaleyle çıkarıldığını belirterek, şöyle konuştu:
  “Eğer ağız kısmını kullansaydı yemek borusunda hasar olabilirdi. Biz bu çatalı mideden çıkarmak için ameliyat yaptık. Göbek üstünden küçük bir kesi yaparak çatalı çıkardık ve mideyi kapattık. Hastayı 48 saat gözetim altında tuttuktan sonra taburcu ettik. Eğer çatalı girdiği gibi tekrar yemek borusundan çıkarmaya çalışsaydık, çok ciddi yemek borusu yırtılmaları olabilirdi. Bu nedenle 15-20 gün ağızdan gıda alamayacaktı.”

  Coşkun, ameliyatın ardından gencin sağlık durumunda olumsuz hiçbir şeyin yaşanmadığını ve gayet sağlıklı bir biçimde taburcu olduğunu da sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı