"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Kuşları öldürmek ve kadınları dövmek

Doğan HIZLAN

Hürriyet'in birinci sayfasındaki 'Kadın günündeki acı gerçekler' manşetli haber, hayatımızın utanç verici bir yönünü simgeliyordu.

Kadınların yüzde 34'ü kocalarından dayak yiyormuş. Dayak sözünden irkilirim, insanlığın bittiği yerde başlayan bir ilkellik. Dillerini kullanamayanlar, ellerini ve ayaklarını kullanmaya başlar.

Beyin güçsüzlüğüne karşı, beden gücünü kullanan bir yaratık.

Kadını döven insanların ülkesinde zulmün her türlüsü olağandır.

Kuveyt'ten kaçak olarak getirilen binlerce muhabbet kuşu da, ölüme terkedilmiş, televizyonda gördüm. Mevzuat yüzünden. Ne yapalım, mevzuatın gücü, muhabbet kuşlarına yetiyor.

Sevgi bir bütündür, insanla hayvanı ayıranlar hem kadını döver, hem kuşu öldürür. Dövenlerin estetikten yoksun olduklarını, hayatta sanatla bir defa olsun buluşmadıklarını iddia ediyorum.

Kadınlar konusunda şiirimizin, romanlarımızın, öykülerimizin övgü dolu bölümlerini okuyan, vahşetin kara noktasına düşmez.

Dayak nedenlerine baktığımızda, Türkiye'de ruh hastalarının sayısının kaygı verecek bir rakama ulaştığı kanısındayım.

Muhabbet kuşları niye beslenir. Tüyleri güzeldir, durmadan muhabbet ederler. Birbirlerini öldürmezler. İki uygar eş olarak bir arada yaşayıp giderler.

Acaba evinizdeki insana, bir kuş kadar muhabbet gösteremediğiniz için kendinizi ayıplamıyor musunuz? Hemen bir doktora koşun.

***

MUKAYESEYİ yaptıktan sonra pişman oldum. Muhabbet kuşunu öldürüyoruz, ya bu dayakçılar eşlerine de muhabbet kuşuna davrandıkları gibi davranırlarsa, bu kadınlar canlarından olur.

Kuşların ölümünü, dayak yiyen kadınları düşününce, Samatyalı madamın uyarısını hatırladım. Tramvayda ayağına basıp 'pardon' demeyene madam, 'hayvan' demiş, bakmış ki etkili olmadı, düzeltmiş, 'hayvan diyorsam kafesteki kanarya zannetme, düpedüz eşşek diyordum' diye eklemiş.

Bilmem bunun yorumu bazı kişilere bir gönderme niteliği taşıyabilir mi? Şaşırdım. Bunca muhabbet kuşu telef oluyor, hayvan hakları derneklerinden ses çıkmıyor. Protesto eylemlerine rastlanmıyor. Biz mevzuata aykırı bir durumda insanları ölüme terkediyor muyuz? Dernekler harekete geçmeli, muhabbet kuşlarını kurtarmalı.

Dayakçı kocaları ne yapmalı? Onlara güzel bir kadın sesinden bir arya dinletmeli, bir türkünün yüreklerine sevgiyi aşılaması için günde üç kez birer saat müzik dinletmeli, tablolar seyrettirmeli.

Muhabbet kuşlarını ölüme terkedeceklerine, dayakçı kocalara birer çift armağan etsinler; insanlardan öğrenemediklerini belki hayvanlardan öğrenirler.

***

Dayakçılara, kuş öldürenlere bir parça tavsiye edeceğim. Karışık Pizza filminden hayatımızın marşı olabilecek bir parça:

Maksat muhabbet olsun.

Kimbilir, ben bile bu konuyu yazarken böyle bir anlayışın tuzağına düşmüş olabilirim.

X