Gündem Haberleri

  Küskünlerin işi epey zor

  Hürriyet Haber
  11.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis'i olağanüstü toplantıya çağıran küskün milletvekillerini, cumartesi gününden itibaren zor bir yol bekliyor.

  TBMM Başkanı Hikmet Çetin tarafından 13 Mart Cumartesi günü saat 15.00'de toplantıya çağrılan Genel Kurul’da çoğunluğun sağlanması için 184 milletvekilinin bulunması gerekecek. Çetin'in yöneteceği bu oturumda, 2 kez yapılacak yoklamada çoğunluk sağlanamazsa olağanüstü toplantı yapılamayacak.

  Küskünler, 184 milletvekili bulursa Genel Görüşme önergesi üzerindeki ön görüşmeler yapılacak.

  Anayasa ve TBMM İçtüzüğüne göre olağanüstü toplanan Genel Kurul'da sadece ‘‘olağanüstü toplantı çağrısında yer alan konular’’ görüşülebiliyor. Diğer konuların görüşülebilmesi için Genel Kurul'un ‘‘çalışmalara devam’’ kararı alması zorunluluğu bulunuyor.

  Küskünler, salı günü, genel görüşmeden sonra çalışmalara devam edilmesi için yapılacak oylamadan sonuç alabilirse, bu kez görüşülecek yasa öneri ve tasarılarında hükümetin temsili sorunu ile karşılaşacaklar.

  Küskünler, seçimin 18 Nisan'da yapılmaması için bir yasa önerisi ya da Meclis kararı önergesi verirse, Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesi gerekecek. Aday olmayan Anayasa Komisyonu'nun CHP'li Başkanı Atilla Sav, toplantıya çağırırsa bu kez karar çıkması için partilerin ağırlığının aşılması zorunluluğu gündeme gelecek.

  Küskünler, Anayasa Komisyonu engelini aşmak için, Meclis gündeminde bekleyen ‘‘seçimlerin temel hükümlerine’’ ilişkin yasanın doğrudan görüşülmesini sağlamak isterse, bu kez görüşmelerde hükümetin temsil edilmesi gerekecek. Seçimlerin 18 Nisan'da yapılmasına ilişkin yasa ve karar yürürlükten kaldırılabilirse, bu kez Cumhurbaşkanı Demirel'in imzalayıp imzalamayacağı tartışma konusu olacak.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı