Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Küskünlerde Erbakan çatlağı

  Hürriyet Haber
  12 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mart 1999 - 00:01

  Kapatılan RP'nin lideri Necmettin Erbakan'ın, siyasi yasağının kaldırılması için ağırlığını koyması ve küskünlere bir dizi talimatlar vermesi, büyük rahatsızlık yarattı.

  Hareketlerinin önceliğinin, ‘‘Erbakan'ı kurtarıp, hükümeti düşürmek’’ olmadığını vurgulayan bazı imzacılar, ‘‘Yanlış hareketin içinde olmayız. Bekleyip, göreceğiz’’ yorumunu yaptılar.

  Küskünler, tepkilerini şöyle dile getirdiler:

  Feridun Pehlivan (ANAP kökenli Bursa Bağımsız)

  Genel görüşme ile amacımız terörü tartışmak. Ardından iki seçimi birbirinden ayırmak. Kişisel olarak tercih sistemi için de çalışacağım. Ama DTP çatısı altında toplanmak, Erbakan'a af, hükümeti düşürüp, hükümet kurmak sözkonusu değil. Acz içine düşen liderler, gündemi saptırıp, iyi niyetimize gölge düşürmek istiyorlar.

  Cemal Alişan (DYP Samsun)

  Bunların hepsi yalan. Önce genel görüşme, ardından iki seçimin ayrılmasını düşünüyoruz. Önce bir gücümüzü görelim.

  Mahmut Duyan (DYP Mardin)

  Geniş çaplı bir operasyon yok. Seçim sistemi ile ilgili değişiklik istiyoruz. Adayları liderlerin değil, halkın seçmesini istiyoruz.

  Mahmut Işık (CHP Sıvas)

  Bizim Erbakan'ı kurtarmakla alakamız yok. Sadece Anayasa'ya uyum yasaları üzerinde çalışılıyor.

  Yavuz Köyman (ANAP Ordu)

  Bu hareketin önceliği Erbakan'ın siyasi yasağının kaldırılması değil. Olağanüstü toplantıda böyle bir şey olacağını zannetmiyorum. Eğer çalışmalar bu yöne kanalize edilirse, tavrımızı yeniden değerlendiririz. Yanlış bir hareketin içinde olmam. Ben milletvekili olmanın peşinde de değilim.

  İbrahim Çebi (ANAP Trabzon)

  FP'li arkadaşlar böyle düşünüyor olabilir. Ama önce toplantıyı görmek gerekir. Erbakan'ın kurtarılması ve hükümetin düşürülmesi bizim önceleğimiz değil. Olayı saptırmaya çalışıyorlar.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı