Küskünler yüzünden IMF desteği tehlikeye girdi

Hürriyet Haber
15.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Seçimleri ertelemek için girişimde bulunan ‘‘küskünler’’, Türkiye'nin 18 Nisan sonrasında Uluslararası Para Fonu (IMF) ile imzalamaya hazırlandığı kaynak destekli programı da tehlikeye soktu. Seçimlerin ertelenmesi halinde, Türkiye'nin IMF'den sağlayacağı milyarlarca dolarlık destek de askıya alınacak.

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın, Washington'da Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaptığı temaslarda varılan nokta, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) ‘küskünler’in girişimiyle yeniden çalışmaya başlaması üzerine farklı bir dönemece girdi. Seçimlerin ertelenmesi halinde Türkiye, IMF’ten alacağı milyarlarca dolarlık destekten olacak. TBMM'nin çalışmaya başlamasıyla, seçimlerin ertelenme olasılığının giderek güçlenmesi, seçim sonrası IMF ile başlayacağı duyurulan Dış Kaynak Destekli Enflasyonla Mücadele Programı'nı şimdiden tartışmalı hale getirdi. Hikmet Uluğbay başkanlığındaki ekonomi kurmaylarının IMF temasları sırasında, Türkiye'deki seçim tartışmaları ve ‘küskünler’’in TBMM'yi toplayıp seçimi erteletme girişimi, Washington'da dikkatle izleniyordu.

REFORMLAR TEHLİKEDE

Hürriyet'e bilgi veren ekonomi teknisyenleri, olası bir seçim ertelemesinin, parasal destek içerecek yeni IMF programının en kritik ayağını oluşturan yapısal reformların geleceğini belirsizleştireceği için, kritik bir önem taşıdığını ifade etti. Hikmet Uluğbay, dört gün süren yoğun temasları sırasında, başta IMF Başkanı Michael Camdessus olmak üzere bütün muhataplarına, seçim sonrası istikrarlı bir hükümet kurulacağını ve bu hükümette partisi DSP'nin ağırlıklı bir yer alacağını ısrarla vurguladı. Bu ısrarlı vurguda, Türkiye'deki seçim tartışmasının doğurduğu tereddüdün giderilmesinin de rol oynadığı belirtildi.

Ekonomi teknisyenleri, seçimlerin ertelenmesinin, Türk tarafının, yapısal reformlar konusundaki iddiasını zayıflatacağı değerlendirmesinde bulunuyor. Uluğbay başkanlığındaki ekonomi kurmayları IMF ile temaslarında, seçim sonrası kurulacak ‘istikrarlı hükümetin’, bu yılın ikinci yarısında bankacılık ve sosyal güvenlik reformlarını çıkarabileceği tezini işlediler. Yetkililer, eğer seçimler ertelenirse, IMF'nin parasal destekli yeni bir programı hayata geçirmek için ‘olmazsa olmaz’ koşul olarak ileri sürdüğü yapısal reformların, bu yıl gerçekleşmesinin güç olacağını vurguladı.

ABD’ye tekstilde kota listesi verildi

Başbakan Yardımcısı Hikmet Uluğbay'ın, ABD Ticaret Temsilcisi Charlene Barshevsky'den Türkiye'ye yönelik tekstil kotalarının yumuşatılması talebinde bulundu. Barshevsky'nin de Uluğbay'a hangi mallarda kotaların artttırımı istendiğini bir liste halinde talep ettiği, ‘Türk tarafının isteğini gözden geçireceklerini’ söylediği öğrenildi. Wasihngton'daki temasları sırasında, Barshevsky ile biraraya gelen Uluğbay'ın görüşmesinde, başka telif olmak üzere ‘fikri mülkiyet hakları’ da gündeme geldi. Türkiye, ABD Ticaret Temsilciliği'nin her yıl yayımladığı raporlarda, ‘izlenen ülke’ kategorisinde yer alıyor. Uluğbay, Barshevksy'e bu konunun öneminin farkında olduklarını belirterek. ‘‘Korsan yayıncılık konusun, yapısal reformlarla aynı önemde görüyoruz’’ diyerek, uygulamadaki sorunların aşılmasında daha duyarlı olunacağı mesajını iletti.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı