"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Küskünler DYP'de

<B>FLORYA</B> Mavi Marmara'da <B>Orhan Keçeli'</B>nin iftar yemeğinde, DYP örgütünün 1994'te tasfiye edilen <B>Karadeniz </B>ekibi hazır.

Çiller, 1991'de Demirel'i iktidara taşıyan isimleri bugün'Türkiye sevdalıları'' diye tanımlıyor. Keçeli, ‘‘Nerede kalmıştık’’ diyerek yıllar önce ayrıldığı partisine 8 Aralık’ta dönüş yapacak... Söz verdiği halde Hüsamettin Cindoruk'un gelmemesine kızarken, Aydın Menderes'in mesajından sevinç duydu bu kadro... Çiller ailesiyle geçmişte 'kavgalı' olan Keçeli'nin dün ‘‘Boynuz kulağı geçti. Bize bir el uzattı. Bu eli tutmamak bizim delikanlılığımıza yakışmazdı’’ derken, siyasette küs olmaz kuralını işletmiyor mu? Çiller'in ‘‘Kır'atın şaha kalkması, Türkiye'nin şaha kalkması demek ’’ diye konuşması DYP'lileri pek coşturdu. Ancak 1991'de İstanbul'da % 20 oy oranına ulaşmak kolay mı? Konuşmalarda, davetli olmasına karşın mesaj göndermeyen Süleyman Demirel'den söz eden olmadı. DYP'nin İstanbul'daki 'kurtları'nın anlattığına göre, Demirel'e gidip ‘‘Ne yapalım’’ diye sormuşlar. Ancak ‘‘Biraz daha dolaşın’’ diyerek işaret göstermeyince kırılmışlar Demirel'e... ‘‘Daha ne kadar bekleyeceğiz’’ diyorlar. İftarda DYP İstanbul İl Başkanı Süleyman Soylu ile 27 ilçe başkanının bulunmaması da dikkat çekti. Görevden alınacağını sezen Soylu'nun, Keçeli'ye yönelik suçlamalarda bulunup il başkanlığından istifa edeceği söyleniyor. Eskilere göre, Soylu örgütte biraz 'amatör' kalıyor. Koray Büyükasar'a görev verilir mi? DYP'de Çiller'in eski 'A Takımı' ile eskilerin kavgasının büyüyeceği anlaşılıyor.

Meşe için soyunacak


ANKARA'da hafta başında TEMA; İçişleri, Orman Bakanlıkları ve Antalya, Balıkesir, Malatya, Ordu, Niğde, Bayburt, Giresun, Elazığ, Edirne ve Afyon Valileri ile 'Ulusal Meşe Protokolu' imzalandı. Bu illerde bir yıl içinde 1000'er dönüm alana meşe palamutu ekilecek. Türkiye'yi erozyondan kurtarmak için bu önemli projeyle ilgili tören medyada hiç yer almamış. TEMA Başkanı Hayrettin Karaca, duyarsızlığa üzülmüş, ‘‘Teşvik görmesi gereken ulusal bir bir etkinliğin medyada yer alması için acaba daha önce de söylediğim gibi Taksim'de ille de soyunmam mı gerekiyor?’’ diye soruyor.

Umudumuz falcılara kaldı


EFENDİM neymiş, astrolog imiş. Kahve, bakla ve iskambil falından geleceğe umut dağıtıyorlarmış. Bugüne kadar hangi falcının kehaneti doğru çıkmış? Eğer geleceği bilme kabiliyetleri olsaydı falcı diye geçinenler büyük imkán sahibi olurlardı.

Faldan medet umanların % 98'i bayanlar, % 2'si de biz zavallılar. Evet zavallıyız; çünkü sarılıp kadın kokusunu alabilmek için etraflarında pervane oluyoruz ve 'iş'i bitirene kadar; ondan sonra erkekler kanatlı karınca...

Beykoz'a gittim; orada falcı, Üsküdar'a gittim orada falcı; Eyüp ve Fener'e gittim orada da falcı... Ortaköy'ün entel pazarında falcı. Umut saçtıklarına göre demek ki iyi para kazanıyorlar. Öyle ya bir fal bakmak en az 10 milyon, evet 10 milyon... Günde ortalama 8-10 meraklısı gelse ayda 2-3 milyar avanta. Ne vergisi var, ne de KDV'si.

Bu başıboşluğa dur diyecek bir merci yok mu?

Rahman DEĞİRMENCİ-İSTANBUL

Tutarsızlık


ESKİ Bayındırlık Bakanı Koray Aydın için yapılan gizli oturumda soruşturma açılmasına karar verildi. Peki ama kısa süre önce istifa ettiğinde istifasını kabul etmeyerek onurunun iade edilmesini sağlayan aynı milletvekilleri değil miydi? O günden bugüne ne değişti?

Bu tür tutarsız davranışlarından dolayı Meclis'imizi kutluyorum ve kendilerinden beklendiği şekilde davranmaya devam etmelerini diliyorum.

Metin DEMİRCİ


Kendimizi neden küçük görüyoruz


BİR süreden beri gazelerde çıkan Mercedes firması lehindeki yazıları anlamıyorum. Bağımsız Türk yargısı tarafından verilmiş bir kararda eğer bir yanlış varsa, yine Yargıtay tarafından bozulur ve gereği yapılır.

Bu kararı eleştirerek, 'Bak Mercedes firması yatırım kararlarını gözden geçiriyor' demek neyin nesidir? Burası sömürge devleti mi ki, gelen yabancı yatırımcı istediğini yapabilsin? Gazetelerin Türk mahkemelerini küçümseyen yayınlarını kınıyorum. Bu kadar kendimizi küçük görmememiz gerektiğine inanıyorum. Bilmem haksız mıyım?

Dr. Fikret ABBANOĞLU

Metres ne zaman imam nikáhı oldu


YANLIŞ kullanılmakta olan bir tabirin düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum: Evli erkekle yaşayan bir kadının, resmi nikáh kıydırmasına imkán olmadığına göre, imam nikáhı kıydırması Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre suç teşkil etmektedir. Bu durumda imam nikáhlı eşi tabiri kullanılmamalı. Bunun yerine metresi olan veya nikáhsız yaşayan denilebilir. Aksi takdirde imam nikáhlı olduğu söylenen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulması gerekmez mi?

Dr. Zeyyat PARMAN-İZMİT

Demokrasiyi unutma Akkan!


İZMİR'den sanayici bir okurumuzun tepkisine Atıl Bey ne diyor:

İzmir Sanayi Odası Başkanı Atıl Akkan, Salih Esen'e karşı kongreyi kaybetti. Ancak son isim olarak yönetim kuruluna girmeyi de başardı! Düşünün, başkanlıktan düşüyor, yönetim kurulunda aldığı en az oyla görev yapmayı içine sindiriyor. Ayrıca TOBB'daki görevini de sürdürüyor. Acaba o kurullarda birlikte olduğu arkadaşlarının hakkında ne düşündüğünü biliyor mu? Onurlu ve demokrasiye inanan insanlar bu kurallara uymalı ve her iki örgütten de istifa etmelidir.

Güneş batıyor


KÖŞEMİZDE son günlerde bazı kişilerin adı geçtikçe sinirlenen Antalyalı bir okurumuzun şu gönderdiği sözü ibretle okuyalım:

‘‘Bir ülkede küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, artık o ülkede güneş batıyor demektir.’’

Hep oruçluyuz


BİR parti liderimiz, ‘‘2002 yılı fedakárlık yılı. Özverimiz devam edecek. Bir yıl daha oruç tutmamız lazım’’ demiş.

Mesut Yılmaz, bizim yıllardır oruçlu olduğumuzu bilmiyor muydu?

Bekir ARDA-İSTANBUL

MESAJ


ÖĞRENİN... Hamidiye Alayları'nın ve paşalarının gerçeğini öğrenmek isteyenler, o dönemlerde, o bölgelerde valilik yapmış olan Ebubekir Hazım Tepeyran'ın hatıralarında epeyce bilgi bulabilirler. Valiliği döneminde bu olaylar hakkında tanık olduklarını ayrıntılı olarak anlatmıştır. Kitap halinde basılmıştır.

Ahmet ÖZGEN

BİLİN... Türkiye
Barolar Birliği'nin Resmi Gazete'de (30.11.2001) yayınlanan Avukatlık Sınav Yönetmeliği'ne göre, avukatlık stajını tamamlayan avukatlar, ÖSYM'nin düzenleyeceği 'Avukatlık Sınav'na girmek zorunda olacaklar. Sınavda yüzde 70 ve üzerinde başarı puanı elde edenlere başarı belgesi verilecek. Adaylar, 4 yıl içerisinde ancak 6 sınava girme hakkına sahip olabilecekler.

YAPMAYIN... SAMSUN Büyükşehir Belediyesi'nin bu krizde milyarlarca lira harcayarak mezarlıkta neden havuz yaptırıldığını anlayamıyorum, ama kimin işine yarayacağını tahmin edebiliyorum. Asri mezarlıkta içki içen, tiner çekenler artık rahatlıkla havuz sefası sürebilirler. Mezarlığın havuza değil, adam gibi güvenliğe ihtiyacı var.

Ayhan HAMLI-SAMSUN

KÜTAHYA,
Emet'ten TRT'ye... Emet'teki özel TV yansıtıcılarından bazıları, kanallarını ayarlarken TRT yayınlarını bozuyor. 12 günür Emet'te TRT yayını yok. Haberiniz olsun.

BİLİN... Resmi Gazete'de (30.11.2001) yayınlanan Avukatlık Sınav Yönetmeliği'ne göre, stajını tamamlayan avukatlar, ÖSYM'nin düzenleyeceği 'Avukatlık Sınavı'nı kazanırlarsa mesleklerini icra edebilecekler.

ÖĞRENİN... Hamidiye Alayları'nın ve paşalarının gerçeğini öğrenmek isteyenler, o dönemlerde, o bölgelerde valilik yapmış olan Ebubekir Hazım Tepeyran'ın hatıralarında epeyce bilgi bulabilirler. Kitap halinde basılmıştır. Ahmet ÖZGEN
X