Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Küskün dün 240'ta kaldı

  Hürriyet Haber
  19 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 19 Mart 1999 - 00:01

  Hükümet'e verilen gensoru, küskünleri böldü. Gensorunun gündeme alınması 211'e karşı 240 oyla kabul edildi. Meclis'in tatilinin kaldırılmasında 268 oya ulaşan küskünler, gensoru oylamasında 240'ta kalarak dün de fire verdi. Gensoru görüşmeleri yarın yapılacak.

  Hükümete verilen gensoru küskünleri böldü. Meclis'in tatil kararını kaldırması oylamasında 268 oya ulaşan küskünler, gensoru oylamasında gerilediler. Gensorunun gündeme alınması 211'e karşı, 240 oyla kabul edildi. Oylamada DTP'li Cefi Kamhi çekimser kaldı. Bu sonuç, küskünlerin FP'nin desteğine rağmen hükümeti düşürmek için gerekli 276 oya ulaşamayacakları değerlendirmelerine yol açtı. Gensoru üzerindeki görüşmeler yarın yapılırken, hükümetin kaderi pazartesi günü oylanacak. TBMM'de dün küskünler adına savunma yapan ANAP Milletvekili Halin Cin, Başbakan Bülent Ecevit'in ‘‘Sivil darbe’’ sözlerini eleştirdi. Cin, ‘‘Gerçek darbe, bazı liderler tarafından 18 Nisan listeleriyle milli iradeye karşı yapıldı. Bu hareket, lider sultasını kırmak için yapılan ilk ve muhteşem bir şahlanıştır’’ dedi. FP'li Mukadder Başeğmez de Ecevit'e, ‘‘59 kişiyle yarım yamalak, fakir fukara iktidar olmuşsun. Milletvekillerinin çoğunluğunu sivil darbeyle suçlamanın anlamı var mı?’’ diye sordu.

  CHP: GENSORU MANTIKSIZ

  Önergeyi ‘‘Mantıksız’’ bulan CHP'li Altan Öymen, gerekçeyi de eleştirdi. Öymen, ‘‘Gensoru ciddi bir temele dayanmalıdır’’ dedi. Önergeye ret oyu vereceklerini belirten Öymen'e DSP'lilerin de alkışla desteklediği görüldü. DYP Grup Başkanvekili Turan Güven, ‘‘Böyle gensoru cumhuriyet tarihinde yoktur’’ dedi. Güven, küskünleri, ‘‘Biz milletvekili olamayacağız diye böyle hareketler yapmak yanlıştır. Biz yoksak siyaset de olmasın anlayışı kabul edilemez’’ diyerek eleştirdi.

  ECEVİT'TEN YANIT:

  Başbakan Bülent Ecevit, önergenin, ‘‘Zamansız ve gereksiz’’ olduğunu bildirdi. Ecevit, buna da, seçimlere 1 ay kalmasını, hükümetin düşmesi halinde ise Meclis'in çalışamayacağını gerekçe gösterdi. 59 milletvekili olan DSP'nin hükümet kurmasının küçümsenmesini de eleştiren Ecevit, ‘‘Bu hükümet, Meclis'e havadan gelmedi. 306 milletvekilinden güvenoyu alan hükümetin küçük görülmemesi gerekir’’ dedi.

  KÜSKÜNLERE, KÜS DEĞİLİM

  Küskünlerin sorununun hükümet ile değil kendi partileriyle olduğunu, ancak küskünlüklerinin hıncını hükümetten almaya çalıştıklarını kaydeden Ecevit, bunun bedelini de halka ve devlete ödettiklerini bildirdi. Küskünlerin hiçbirisine küs olmadığını vurgulayan Ecevit, ‘‘Gerekçede hükümete yönelik eleştirileri yok. Sivil darbe sözüme tepki var. Oysa bu söz dilime geliverdi, söyledim. Sivil darbe lafında hakaret yok, tehdit yok, tepki var’’ dedi.

  İSTİFAYI DÜŞÜNDÜM

  Küskünlerin girişiminden sonra istifa etmeyi düşündüğünü, bunu arkadaşlarıyla da değerlendirdiğini belirten Ecevit, bunu içlerine sindiremediklerini söyledi. Ülkeyi esenlikle seçimlere götürme sözü verdiğini anımsatan Ecevit, ‘‘Böyle bir görevim vardı ve bundan kaçamazdım. Eğer hükümet düşürülürse, bunun sorumluluğu bende değil düşürenlerde olacaktır’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı