AYDIN HABERLERİ KUŞADASI HABERLERİ

Kuşadası'nın bitkileri sergi ve kitap oldu

DHA
06.02.2018 - 14:30Son Güncelleme :
DHA

AYDIN'ın Kuşadası ilçesinde, 'Kuşadası'nın Önemli Bitkileri ve Anıt Ağaçları' adı altında fotoğraf sergisi düzenlendi.

Kuşadası Belediyesi ve Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) işbirliğiyle İbramaki Sanat Galerisi'nde düzenlenen 40 fotoğrafın yer aldığı 11 Şubat'a kadar gezilebilecek olan Kuşadası'nın Önemli Bitkileri ve Anıt Ağaçları Fotoğraf Sergisi'nin açılış ve kitapçık tanıtımı için düzenlenen törene, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, CHP'li Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kuşadası Limanı Başkanı Yaşar Karabacak ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Açılışta, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile EKODOSD işbirliğinde Kuşadası'nın flora açısından zenginliğini ortaya koymak amacıyla 2010 yılından bu yana yürütülen envanter çalışması sonucunda hazırlanan ve basımı Kuşadası Belediyesi tarafından yapılan 'Kuşadası'nın Önemli Bitkileri ve Anıt Ağaçları' adlı kitapçığın tanıtımı yapıldı.

Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kuşadası için önemli olduğunu belirttiği EKODOSD'un çabalarıyla anıt ağaçların ve Kuşadası ile özdeşleşen tüllüşah bitkisinin koruma altına alınmaya çalışıldığını söyledi. Başkan Kayalı, insanoğlu doğa ile yaşamayı öğrendiği ölçüde, kendi gelişimi ve toplumun gelişimi için her şeyi yapabileceğini de kaydetti.

Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy da, dünya üzerindeki değerlerin hakkını korumak gerektiğini söyledi. Artık tarihi eserlerin, kültürel mirasın koruması için çalışıldığını ifade eden Aksoy, "Son derece önemli olan bu konu için devletimiz  ve bizler elimizden geldiği çabayı gösteriyoruz. Bu konuda Kuşadası'nda var olan EKODOSD'u kutluyor ve örneklerinin çoğalmasını diliyorum"  dedi.

"BİTKİ TÜRLERİ AÇISINDAN ZENGİN ÜLKEYİZ"

Endemik bitkilerin de içinde bulunduğu Kuşadası florasının, kentleşme ve turizm baskısından dolayı zarar görmesini engellemek ve en aza indirmek için, 2010 yılından buyana, Kuşadası Belediyesi'nin destekleriyle, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) işbirliğiyle bitki envanter çalışmaları yürüttüklerini hatırlatan EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de Türkiye'de yaklaşık 12 bin tür bitki yetiştiğini belirtip, "Bu sayının Avrupa kıtasının tümünde yayılış gösteren bitki türlerine yakın olması, bitki türleri açısından Türkiye'nin ne kadar zengin olduğunu göstermektedir. Kuşadası ve çevresi ülkemizdeki bitki çeşitliliğinin yoğun görüldüğü alanlardan biridir. Özellikler geofitler açısından yani soğanlı, yumrulu ve rizomlu bitkiler açısından oldukça önemli olan Kuşadası, tüllüşah ve campanula tomentosa gibi birçok bitki türünün bilim dünyasına tanıtıldığı yer olarak bilinmektedir " dedi.

"YOĞUN YAPILAŞMANIN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR"

Kent florasının zenginliği, çevresinde yetişen bitki türlerinin sayısıyla ve bu bitkilerin yaşam alanlarının mutlak korunmasıyla ölçülebildiğini vurgulayan Sürücü, "Ancak, Kuşadası son 30 yıl içinde, kontrolsüz ve plansız kentleşme nedeniyle, bu bitkilerin yaşam alanlarından birçoğunu kaybetti. Ekolojik açıdan Batı Anadolu'nun en hassas bölgelerinden biri olan Kuşadası, yoğun yapılaşmalarla, hem florasını hem de zeytinlik alanlarını büyük ölçüde yitirmiştir. 2010 yılından bu yana bilimsel olarak yapılan envanter çalışmalarına bakıldığında, her türlü olumsuz gelişmeye rağmen, kent içinde bile endemik ve nadir olarak 611 bitki türünün görülmesi, Kuşadası'nın flora açısından ne kadar zengin olduğunu da göstermektedir" diye konuştu.

"KUŞADASI TARİHİ AĞAÇLARI İLE DE ZENGİNDİR"

Kuşadası sadece bitki türleriyle değil, Roma Dönemi'nden günümüze kadar gelebilmiş anıt ağaçları bakımından da zengin türlere ev sahipliği yaptığına dikkati çeken sürücü şöyle devam etti:

"Roma Dönemi'ne ait bir zeytin ağacı, İstanbul'un kurtuluşundan önce doğmuş bir tüylü meşe ağacı, Osmanlı'yla birlikte yaşamış ve hala bizlerle birlikte yaşamaya devam eden bu ağaçlar Kuşadası'nın doğal zenginlikleridir. Bugüne kadar farklı türde anıtsal nitelik taşıyan 16 tür ağacın yaş tespitleri yapılmış ve araştırmalar devam etmektedir."

Konuşmaların ardından 40 fotoğrafın yer aldığı 11 Şubat akşamına kadar gezilebilecek serginin Kuşadası'nın Önemli Bitkileri ve Anıt Ağaçları Fotoğraf Sergisi'nin açılışı yapıldı.

Latif SANSÜR / KUŞADASI (Aydın), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kuşadası haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kuşadası haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kuşadası'nın bitkileri sergi ve kitap oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

27 Eylül 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:33
 • Guneş
  06:53
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:27
 • Akşam
  19:06
 • Yatsı
  20:22
Sayfa Başı