AYDIN HABERLERİ

Kuşadası'nda jeotermal dönemi

DHA
23.03.2017 - 11:10Son Güncelleme :
DHA

AYDIN'ın Kuşadası ilçesinde jeotermalin konutlarda ve turizm tesislerinde kullanılması amacıyla jeotermal kaynaklar, yap işlet devret modeliyle özel sektör aracılığında işletmeye açılacak.
CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun başkanlığında toplanan belediye meclisi, Kuşadası ilçesindeki jeotermal kaynakların turizm tesislerinde ve konutlarda hem ısınma, hem de termal turizm alanında kullanımının önünü açan kararı onayladı. Başkan Özlem Çerçioğlu, kararla birlikte yasal sürecin başladığını, meclis kararı sonrasında Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda bir ön fizibilite raporu hazırlayarak Yüksek Planlama Kurulu'ndan yetki almak için Kalkınma Bakanlığı'na başvuru yapılacağını söyledi.
Jeotermal enerji ile Kuşadası'nda konutlar, diğer enerji kaynaklarının üçte biri oranında bir maliyetle ısıtılabilecek. Turistik tesislerde kullanımı ise ilçede turizmin 12 aya yayılmasına olanak sağlayacak. Termal kaynaklardan elde edilecek suyun kür merkezleri aracılığı ile kullanımı ile ilçede termal turizmin önü açılacak. Yap işlet devret modeline göre sürecin tamamlanmasından sonra yapılacak ihaleye bölgede jeotermal işletme ruhsatı bulunan şirketler davet edilecek. İhaleyi alan şirket, 49 yılın sonunda işletmeyi Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne devredecek. İhale ile Güzelçamlı ve Davutlar Bölgesi'nden başlamak üzere ilçede toplam 64 bin konut ısınma olanağı bulacak. Bölgede bulunan 160 otel de termal suyu hem ısınma, hem de kür merkezi olarak değerlendirme olanağı bulacak. Bununla birlikte ısınma sorunu yüzünden yılın neredeyse 10 ayı atıl durumda bulunan onbinlerce ikinci konut da turizm amaçlı değerlendirilme olanağına kavuşacak.
Turizm sektörü temsilcileri de uygulamanın Kuşadası'nda turizmin 12 ay sürmesi anlamına geleceğini belirterek memnuniyetlerini dile getirdi.

KUŞADASI (Aydın), (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Kuşadası'nda jeotermal dönemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Mart 2017 tarihinde saat 11 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kuşadası'nda jeotermal dönemi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı