Kuşadası'na bayramda 8 gemi yanaşacak

Hürriyet Haber
29.10.2005 - 10:39 | Son Güncelleme:

Ege Bölgesi'nin önemli turizm merkezlerinden olan Aydın'ın Kuşadası İlçesi'ne, Ramazan Bayramı süresince 8 gemi yanaşacak.

2005 turizm sezonunu kapatma döneminde olan Kuşadası'nda, deniz yolu ile gelecek kruvaziyer turistler beklenmeye başladı Kuşadası Limanı'nı işleten Ege Porst yetkililerinden alınan bilgiye göre, bayram süresince toplam 8 gemi ağırlayacak Kuşadası Limanı'na, Bayramın son günü olan 5 Kasım da dünyanın en büyük ikinci
gemisi olan “Queen Elizabeth” gemisinin yanaşacağını ve yaklaşık 3 bin yolcu ile bin 500 mürettebatın ilçeye geleceğini belirttiler.

Yetkililer, bayramın birinci günü de Grand Princess'i ağırlayacak Kuşadası Limanı'ndan bayram süresince yaklaşık 20 bin turistin giriş yapmasının tahmin edildiğini söylediler. Kültür ve Turizm İlçe Müdürlüğü yetkilileri de Kuşadası'nda otellerdeki doluluk oranının yüzde 60 seviyelerinde olduğunu belirttiler.
Kuşadası'na gelen turistler bağlamında bir önceki sezona göre 2005'te yüzde 45'lik bir artış olduğunu belirten yetkililer, 2004 yılında günübirlik Kuşadası'na girişler 180 bin kişi dolaylarında gerçekleşirken, 2005 yılında bu rakamın 239 bin kişiye yükseldiğini, 2005 yılı toplam turist giriş sayısının yıl sonu itibari ile 3 milyonu geçeceğinin tahmin edildiğini bildirdiler.
(KUŞADASI/A.A)

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı