Ege Haberleri

EGE

  Kuşadası turizminde batık uçak heyecanı

  KUŞADASI (Aydın), (DHA)
  05 Nisan 2016 - 13:20Son Güncelleme : 05 Nisan 2016 - 13:23

  AYDIN Büyükşehir Belediyesi’nin, Kuşadası’nın dalış turizmi merkezi haline getirilmesi hedefiyle, AİRBUS A 300 uçağını çok özel yöntemlerle 5 TIR ile Kuşadası Güzelçamlı sahiline getirmesi, dalış sporuyla ilgilenen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekti.

  Kuşadası turizminde batık uçak heyecanı

  Kuşadası’nın adını dünyaya dev bir projeyle duyuracak 54 metre uzunluğunda, 44 metre kanat genişliği olan AİRBUS A 300 tipi uçağın yapay resif amaçlı getirilmesi Kuşadalıları heyecanlandırdı. Türkiye’de ve Avrupa’da farklı noktalarda batırılan uçakların arasında en büyük olacak AİRBUS A 300 dalış yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin de dikkatini çekti. Yerli ve yabancı konukların Avrupa’da tek olan uçağı görmek için Kuşadası’na geleceğini belirten CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, "Bilindiği gibi mevcut yapay resif amaçlı batırılmış uçakların hepsi küçük ölçekli. Dalış yapan vatandaşların göreceği en büyük uçağın Kuşadası’nda bulunması ziyaretçi sayısında belirgin bir artış sağlayacak. Uçağın batırılacağı 28 Mayıs tarihi Kuşadası turizmi için bir milat olacak" dedi.

  HIRİSTİYANLAR İÇİN ÖZEL BİR YER

  Kuşadası’nda dalış eğitimi veren Active Blue Dalış Cankurtaran ve İlkyardım Eğitim Merkezi sahibi S. Tağmaç Saraçoğlu, uçağın batırılacağı 28 Mayıs tarihini iple çektiklerini söyleyerek "Haberin basında ve internet medyasında dünyaya duyurulmasından sonra Kuşadası ile iletişim ağı hızlandı. Bu batık projesi Türkiye’de yapılan en büyük proje, dünyanın da sayılı projeleri arasında yer alıyor" dedi.

  Kuşadası’nın tarihsel kültür olarak da zengin bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Kuşadası Dalış Merkezi’nin sahibi Tolga Pat, Meryem Ana’nın uçağın batırılacağı alanın çok yakınlarında bulunan koyda yıkandığının rivayet edildiğini dile getirdi. Pat, Hristiyanların resif alanında bulunan koya büyük önem verdiği, bu sayede bölgenin yurt dışı konuklar için çok daha cazip bir hale geleceğini belirterek "Bu sene Kuşadası’nın reklam senesi. Önümüzdeki senede 300 bin konuk ağırlamayı bekliyoruz. Proje Kuşadası’na büyük artılar getirecek. Özellikle yurt dışı misafirleri Kuşadası’na büyük ilgi gösterecek" diye konuştu.

  "TURİZM CANLANACAK"

  Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Aydın İl Temsilcisi Levent Ayvaz ise bu batık projesini 20 yıldır hayal ettiklerini söyleyerek dünya genelinde bu çapta büyük bir batık olmadığını anlattı. Ayvaz "Türkiye’nin bazı yerlerinde küçük çaplı uçaklar var. Böylesi büyük bir batığa sahip olmamız Kuşadası’nın ismini ön plana çıkartacak. Kuşadası’nda ciddi anlamda dalış turizmine ilgi var. Bu proje sayesinde Kuşadası turizminin büyük ölçüde canlanacağını düşünüyorum. Dalış turizmi için Kuşadası’na gelen turistlerin para harcama eğilimleri daha fazla. Buraya gelecek turistin taşımacılığını acenteler yapıyor, gelen turist bizim otellerimizde kalıp bizim esnafımızdan yiyip içecek" dedi.
  Etiketler: Aydın , Kuşadası , Uçak , Turizm
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı