AYDIN HABERLERİ

Kuşadası’nda Aziz Nesin’i Anma Etkinliği

IHA
08.07.2015 - 13:29Son Güncelleme : 08.07.2015 - 13:30

KUŞADASI BELEDİYESİ TARAFINDAN AZİZ NESİN'İ ANMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

IHA

Ünlü yazar Aziz Nesin, ölümünün 20’inci yılında Kuşadası Belediyesi tarafından düzenlenen bir etkinlikle anıldı.
Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin, babasının bir aydın olarak verdiği demokrasi mücadelesini anlattı. Kuşadası Belediyesi, ünlü yazar ve aydın Aziz Nesin’i ölümünün 20’inci yılında unutmadı. Aziz Nesin anısına Erkan Yücel Sahnesi’nde oğlu Ahmet Nesin’in katılımıyla bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik, video sunumu ile başladı. Nesin’in yaşamından kesitlerin sunulduğu videoda Nesin Vakfı’nda eğitim gören çocukların duygu ve düşüncelerinin yanı sıra Nesin’in baskı ve sansüre karşı yürüttüğü politik mücadele anlatıldı. Video sunumunun ardından Kuşadası Belediye Tiyatrosu Erkan Yücel Oyuncuları tarafından Aziz Nesin’in Deliler Boşandı oyunundan seçilen Damda Deli Var adlı skeç sahnelendi. Günümüz politik yaşamının da hicvedildiği oyun izleyicilerin büyük beğenisini aldı.
Etkinliğin ikinci bölümünde ise Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin, babasının bir aydın olarak verdiği mücadeleyi ve karşılaştığı engelleri anlattı. Tüm demokratik kurumların ortadan kaldırıldığı ve kimsenin konuşmaya cesaret edemediği darbe yıllarında Aziz Nesin’in Aydınlar Dilekçesi’nin hazırlanmasında öncülük yaptığını belirten Ahmet Nesin “Dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Aydınlar Dilekçesi’ne imza veren kişileri ‘vatan haini’ ilan etti. Aziz Nesin bu itham karşısında toplu dava açmak istedi. Ancak ne yazık ki sadece 5 kişi dava açmaya yanaştı. Bu da babamı Sivas Madımak Oteli’nde yaşanan katliam kadar üzen olaylardan birisidir” dedi.
Aziz Nesin’in ömrü boyunca baskı ve sansürün her türüne karşı olduğunu ifade eden Ahmet Nesin, babasının İslam ülkelerinde büyük tepkiyle karşılanan Salman Rüşdi’nin “Şeytan Ayetleri” isimli kitabını yayınlamasının, kitabın Türkiye’de Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanması ile yakından ilgili olduğunu belirtti. Ahmet Nesin “Hiçbir kitabın yasaklanmaması gerektiğine inanan Aziz Nesin, Türkiye Yazarlar Sendikası’na kitabı yayınlama önerisinde bulundu. Ancak öneri kabul edilmeyince ortaya çıkabilecek tepkileri göze alarak bunu tek başına yaptı. Aziz Nesin, tüm Türkiye’ye bir aydının nasıl olması gerektiğini gösterdi” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Kuşadası’nda Aziz Nesin’i Anma Etkinliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kuşadası’nda Aziz Nesin’i Anma Etkinliği haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:13
  • Guneş
   06:50
  • Öğle
   13:12
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı