Ege Haberleri

EGE

  Kuşadası liman için ayaklandı

  Latif SANSÜR / KUŞADASI, (DHA)
  17 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 16 Şubat 2011 - 21:45

  Bayındırlık İskan Bakanlığı, Kuşadası Limanı ile ilgili İmar Planı’nı ikinci kez onaylayarak gönderdi. Liman Platformu, bakanlığı hukuku çiğnemekle suçladı, savcılığa başvurulması ve eylem yapılması kararı alındı.

  Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın Kuşadası Limanı’na yapılması düşünülen yeni işyerleri, balıkçı barınağı doldurulması ve üçüncü iskele ile ilgili İmar Planı’nı ikinci kez onaylayıp, göndermesi tepkilere neden oldu. Belediye Meclis Salonu’nda, CHP’li Belediye Başkanı Esat Altıngün, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, belediye ve il genel meclisi üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda, bakanlığın hukuk hiçe saydığı ileri sürülüp, planın altında imzası bulunanlanlar hakkında, “Görevi kötüye kulmanmak” suçundan savcılığa şikayette bulunulması ve çeşitli eylemler yapılması görüşü benimsendi.
  Yaklaşık iki saat süren ve hukukçuların ağırlıkta olduğu toplantıda, liman platform üyeleri ile konuşmacılar, bir dizi saptamalarda bulundu. Liman Platformu’nun öncelik sırasına göre uygulamaya koyacağı eylemler ise şöyle:


  Eylem kararı çıktı

  “Konunun kamuoyuna iyi anlatılması için bir bildiri hazırlanması. Limandaki kaçak durumdaki 56 işyerinin mühürlenmesi, ticari faaliyetlerinin engellenmesi. Panel düzenlenmesi. Hukuki mücadelenin tüm yönleriyle yürütülmesi. İmar Planları altında imzası olan tüm bakanlık yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunulması. Devlet Denetleme Kurulu’na başvurulması. Dolgu için liman işletmesinin getirdiği iş makinelerinin ve malzemenin belediyece kaldırılması. Kadınların
  aktif olarak eylem planına dahil edilmesi. Yaşamsal mücadele için profesyonel güç ve bütçe oluşturulması. Tüm siyasi partilerden yardım istenerek konunun Ankara’nın gündemine taşınması. Balıkçı tekneleri ile çalışmaların engellenmesi. Liman önünde 24 saatlik oturma eylemi yapılması. Miting düzenlenmesi. 1992 Anayasası’na göre referanduma gidilmesi.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı