Ege Haberleri

  Kuşadası geleceğini arıyor

  Latif SANSÜR / KUŞADASI (DHA)
  23.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

  AYDIN'ın Kuşadası İlçesi'nin geleceğine yön verecek olan 2015-2019 Stratejik planı, "Kuşadası Geleceğini Arıyor" sloganı ile bir çalıştayda ele alındı.

  Sea Light Resort Hotel'de "Kuşadası Geleceğini Arıyor" sloganı ile düzenlenen çalıştaya, her ikisi de CHP'li olan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, sivil toplum örgütleri, siyasi partilerin temsilcileri ile ilçedeki kanaat önderleri katıldı. Belediye Başkanı Özer Kayalı, buradaki açılış konuşmasında, çalıştay sonunda hazırlanacak olan stratejik planın Kuşadası'nın geleceğine yön vereceğini söyledi. Kayalı, "Kimimiz Kuşadası'nda doğdu, kimimiz yıllardır Kuşadası'nda yaşıyor. Bu kentte yaşayan hepimizin geçirdiği ortak bir süreç var. Yaşadığımız yıllar boyunca Kuşadası ile bütünleşmiş simgeler, kazanımlar ve değerlerin tek tek elimizden alındığı gerçeğini yaşadık. En önemlisi yaşam alanlarımızın gün geçtikçe daraldığını, bize nefes alacak ortam kalmayacak bir çıkmaza gittiğimizi görmeye başladık. Oysa toparlanma, kendimize gelme süreci geldi, geçiyor. Hepimizin kollarımızı sıvaması, üretmesi, bilgilenmesi ve bunu paylaşması gerekiyor. Birlikte projeler üretip, düşüncelerimiz ve umutlarımızı birlikte şekillendirmeliyiz" dedi.

  KUŞADASI'NIN YOL HARİTASI HAZIRLANIYOR

  Başkan Kayalı, yıllardır kentin bir planlamasının olmadığını dile getirerek " 2015-2019 yılları döneminde, görev alanımızda hangi amaçlara yönelik çalışmalar yapacağımızı, bu amaçlar için ne tür hedefler gerçekleştireceğimizi ve bu çalışmalar için ne kadar bütçe kullanacağımızı ortaya koyan bir plan yapılacak. Hepimiz, bu güne kadar yaşadıklarımızın, bu kentin ileriye dönük bir planlamasının olmadığının bilincindeyiz. Sorunların etkili ve verimli bir biçimde çözülmesinin ilk aşamasının planlama olduğunu hepimiz yaşadık, yaşıyoruz. Çalıştayımız bu yönüyle de önem taşıyor. Kuşadası ve geleceği ile ilgili kararların, bu gün burada temeli atılacak olan stratejik plan çalışmasıyla şekilleneceğini düşünüyorum. Tepeden inmecilik yerine her kesimin sorunlarına çözüm öneren ve kenti geleceğe taşıyan tutarlı bir yol haritası çizeceğimize inanıyorum. Sorunlarının çözümünde birbiriyle çelişmeyen ve sonuçlarının nereye varacağı belli bir yol haritamızın ortaya çıkacağına da inanıyorum" diye konuştu.

  BELEDİYELER KÜLTÜRDE, SOSYAL HAYATTA VAR

  Çalıştayı yöneten Kamu Hukuku Uzmanı Erkan Karaaslan da, çalıştayda gelecekte çocuklara insan odaklı bir kent bırakmak için önemli kararlar alınacağını söyledi. Karaaslan, "Belediyeler bir kentin tüm alanlarına dokunan ve tüm alanlarına ilişkin sonuçlar üreten ve o kenti var eden, ya ada yok eden unsurları bir araya taşımış durumda. Dolaysıyla belediyeler bir kentin her şeyinin içinde. Nefes almasında, yeşilinde, binasında, imarı, alt yapısında, üst yapısında. Belediyecilik bir kentin kültüründe, sosyal hayatında, yoksulluğunda, zenginliğinde var. Belediyecilik klasik çöp toplamaktan ibaret değil. Belediyeler o kente ilişkin tüm alanlarının yönetildiği bir yapıya dönüştürüldü. Türkiye'de tüm Belediyeler bu günlerde harıl harıl plan hazırlıyor. Kimi oturup tek başına yapıyor, kimi ise Kuşadası belediyesi gibi katılımcılarla yapıyor. Uzun soluklu bir çalışmayla tamamlanacak olan stratejik plan, Ekim ayında Kuşadası Belediyesi meclisine gelecek, hukuki doküman haline gelecek. Plan Kasım ayında Kuşadası Belediyesi Web sayfasında yayınlanacak ve beş yıl boyunca kalacak. Geleceğe insan odaklı bir kent bırakmanın temeli atılacak" dedi.

  SORUNLAR İÇİN ARTIK İKİ MUHATAP BELEDİYE VAR

  Bütünşehir yasasıyla birlikte, büyükşehir sınırları içindeki ilçe belediyelerinin büyük oranda yetkilerinin alındığını hatırlatan Karaaslan, "Yeni yasa çalıştayda bazı konuların gündeme gelmesinde belirleyici olacak. Örneğin Kuşadası'nın suyu, kalitesi ile ilgili tartışma geçersiz, zira su konusunun muhatabı büyükşehir belediyesi olacak.1 Nisan'dan itibaren yerel yönetim yasasıyla bir çok ilde çok şey değişti. Kuşadası'nda yerel hizmetler artık sadece Kuşadası Belediyesi'nin olanaklarıyla değil, büyük bir bölümü Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin olanaklarıyla verilecek. Buna artık alışacağız. Karşıyaka ve Bornova'da ne varsa burada da o var. Kuşadası Belediyesi'nce yürütülen 13 fonksiyon Aydın Büyükşehir Belediyesi7ne aktarıldı. Su ve Kanalizasyon, İtfaiye yönetimi, ulaşım hizmetleri, otogar, mezbaha, hal yönetimleri, ilaçlama, büyük parklar, belirli metrekareleri aşan yollar, otoparkların yönetimi, katı atık bertarafı, atık suyun yönetimi, mezarlık yönetiminin tamamı Kuşadası Belediyesi'nden alınarak 1 Nisan itibariyle Aydın Büyükşehir Belediyesine devredildi. Dolaysıyla hizmetlerle ilgili şikayet, dilek ve önerilerimizi artık iki belediyeye yapacağız" dedi.

  Çalıştayın ikinci bölümünde ise yaklaşık 5 saat boyunca katılımcıların Kuşadası ile ilgili görüş ve önerileri alındı. Çalıştay sonunda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Özer Kayalı, katılımcılara katkıları için teşekkür eden bir konuşma yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı