Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kuşadası davasında karar verildi

  Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)
  12.09.2013 - 17:38 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi davasından ayrılan, aralarında Kuşadası Belediye Başkanı Mehmet Esat Altungün, İzmir Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı ve Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen ile Kuşadası Belediye Başkan Yardımcıları Erdoğan Uyan ve Mehmet Zeki Fidandal’nın da bulunduğu 25 tutuksuz sanık beraat etti. Karar sonrası, duruşma salonunda sanık sandalyesinde oturan sanıklar da birbirlerine sarılıp gözyaşı döktü.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile 129 sanığın yargılandığı Büyükşehir Davası’ndan ayrılan ve İzmir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ’Kuşadası Grubu’ davasının 1’inci duruşmasında Grup-çete lideri sıfatıyla tutuklu yargılanan Mehmet Hulusi Gülşen ile Erdoğan Uyan, ilk duruşmada tahliye edildi. Bugün 6’ıncı duruşması görülen ’Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, örgüt üyesi olmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, ihaleye fesat karıştırmak, kamu zararına dolandırıcılık, rüşvet ve irtikap’ gibi suçlardan yargılanan Kuşadası Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Esat Altungün, başkan yardımcısı Erdoğan Uyan ile Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen’in de aralarında bulunduğu 25 tutuksuz sanıktan 11’i duruşmaya avukatları ile birlikte katıldı.

  KARAR SONRASI SEVİNÇ GÖZYAŞLARI / FOTO GALERİ

  BAŞKAN SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

  Mahkeme Başkanı Ömer Faruk Ceylan, sanık avukatlarının verdiği yazılı savunmaları okuyup dosyaya koydu. Ceylan, ihaleye fesat karıştırıldığı yönünde kamu zararının olup olmadığının sorulduğu Gaziemir, Kuşadası, Karabağlar, Balçova, Marmaris ve Silivri Belediyeleri’nden gelen yazıda, herhangi bir kamu zararı oluşmadığını belirtti. Cumhuriyet Savcısı, davaya ilişkin esas hakkındaki görüşünde sanıklar için örgüt suçundan beraatine karar verilmesini, Mehmet Hulusi Gülşen, Zeki Fidandalı, Nuri Batihan ve Ozan Üzümcü’nün ’Görevi Kötüye Kullanma’, ’İhaleye fesat karıştırma’ ve ’İrtikap’ suçlarından cezalandırılmasını istedi. Kuşadası Belediye Başkanı Mehmet Esat Altıgün, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi, beraatini istedi. Başkan yardımcısı Erdoğan Uyan da aynı yönde istekte bulundu.

  "İHALE KOMİSYONUNDA GÖREVİM YOK"

  Karabağlar Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen ise, savcının esas hakkındaki görüşüne katılmadığını belirtip şöyle dedi: "İhale komisyonun da benim her hangi bir görevim yok. Fişler ben yokken alınmış. Daha önceki kamu görevim nedeniyle böyle bir suça karışmış olamam. Bu olaylardan sonra Sayıştay ve Mülkiye Müfetişleri ilgili belediyeler de denetim yaptı. Her hangi bir suç unsurunu bulamadı. Mevzuata çok bağlıyım. Bu yüzden beraatimi istiyorum.


  Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Zeki Fidandal da, mevzuata çok bağlı olduğunu, görevini kötüye kullanmadığını, suçlamaları kabul etmediğini bildirirken, "Olmayan ihalden dolayı hakkımda dava açılıp, cezalandırılmam isteniyor. 20 yıldır başkan yardımcılığı yapıyorum. 9 yıldır Ege Belediyeler Birliği’nin Genel Sekreterliği’ni yaptım. Beraatimi istiyorum" dedi. Diğer sanıklarda beraatlerini istedi.

  "SEVİNÇ GÖZYAŞLARI"

  Mahkeme heyetinin karar için 1 saat ara verdi. Mahkeme Başkanı Ömer Faruk Ceylan, Cumhuriyet Savcısı’nın, sanıkların cezalandırılması yönünde görüş bildirmesine rağmen bütün sanıkların tüm suçlardan beraat ettiğini açıkladı. Kararın açıklanması ardından, sanık sandalyesinde oturan sanıklar gözyaşları içerisinde sarılıp birbirlerini kutladı. İzleyici bölümünde oturan sanık yakınları da kararı alkışladı. Beraat eden Mehmet Hulusi Gülşen, kendisin kutlayanlara sevinç gözyaşı döktü.

  Kuşadası Belediye Başkanı Mehmet Esat Altıgün ekibi ve avukatları ile birlikte duruşmanın yapıldığı mahkeme salonu önünde ’Beraat hatırası’ fotoğrafı çektirdi. Altıgün, beraat etmelerinin kendileri için büyük mutluluk olduğunu, alınların akıyla mahkemece aklandıklarını anlatırken, "Bundan sonra durmak yok yola devam. Kafamızı bulandıran dava mutlu bitti. Seçimlere tüm hızımla hazırlanacağım. Başkan yardımcılarımla aklandık. Rakiplerimiz buna sevinmeyecek" dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı