Ege Haberleri

EGE

  Kuşadası Belediyesi’nde bilirkişi şoku yaşanıyor

  Latif SANSÜR KUŞADASI, (DHA)
  03.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AYDIN’ın Kuşadası İlçesi’nde belediyeyle ilgili olarak hazırlanan bilirkişi raporunda, “2009’da ihalelerle doğrudan alımlarda belediyenin zarara uğratıldığı, CHP’li Başkan Esat Altungün’le bazı çalışanların ihaleye fesat karıştırdıkları ve görevlerini kötüye kullandıkları” öne sürüldü.

  DSP’li Belediye Meclis üyeleri Behçet Alp, Yusuf Güneş, Abdullah Gür’le Faik Alp’in başvurusu üzerine inceleme başlatan Kuşadası Cumhuriyet Başsavcılığı, incelenmesi istenen iki klasörü üç kişilik bilirkişi heyetine gönderdi. Hukukçu Ziya Gökçe, mali müşavirler H. Bayram Türk ve Süheyla Erbaşol’un inceleme sonunda hazırladığı 31 sayfalık raporda, Kuşadası Belediyesi’nde bir yıl içinde yapılan işlemlerin bazılarında “usulsüzlük, görevi kötüye kullanma ve ihaleye fesat karıştırma suçunun işlendiği” iddia edildi.
  Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran DSP’li dört meclis üyesi, hazırlanan rapor sonrasında ortak açıklama yaptı. Açıklamada, “Konuyu gündeme getirdiğimiz meclis toplantısında Belediye Başkanı Esat Altungün’ün, ‘Belediyemde yolsuzluk var diyenin, savcılığa başvurmayanın alnını karışlarım’ şeklindeki sözlerini hatırlatırız. Üç uzman bilirkişi tarafından hazırlanan ve savcılığa sunulan rapor göstermektedir ki, Kuşadası Belediye yönetimi daha göreve geldikleri ilk günden itibaren usulsüz tutum ve davranışlarıyla kamuyu zarara uğratmış, ihalelere fesat karıştırmış ve daha birçok sebeple görevlerini kötüye kullanmıştır. Önemle belirtmek isteriz ki, raporda tespiti yapılan hususlar akıl alacak gibi değildir. Belediyemizin gelirleri adeta birilerine peşkeş çekilmiştir” denildi.

  RAPORDA NELER VAR?

  Bilirkişi raporunda, alışverişlerin hep aynı işyerlerinden yapıldığı belirtildi, faaliyette olmayan şirketlerden teklif alındığı, emlak firmasının defalarca pide, yemek, meşrubat faturası kestiği kaydedildi. Çiçek alımına 428 bin, iş makinesi çalıştırmaya ise 332 bin harcandığı saptanan raporda, yapılan alımların yüzde 80’inin piyasa fiyatlarından yüksek olduğu vurgulandı. Raporda, yasalara göre açık ihaleyle yapılması gereken 325 alımın doğrudan teminle yapıldığı, doğrudan temin yöntemi çok fazla kullanılarak edinim ifasına fesat karıştırıldığı, piyasa araştırma tutanaklarına göre hep aynı ve işle ilgisi olmayan firmalardan teklif alındığı savunuldu. Cumhuriyet Savcılığı’nın konuyla ilgili soruşturması sürerken henüz bir işlem yapılmadı.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı