Gündem Haberleri

  Kuş sesi çıkaran 4x4 için parayı iade kararı

  Teslime TOSUN/ANTALYA, (DHA)
  26.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Antalya Tüketici Mahkemesi, arızası olmayan, ancak motorundan kuş sesine benzer bir ses gelen 4x4 aracı ’ayıplı mal’ sayarak iade alınmasına karar verdi.

  Tüketici, ödediği 63 bin YTL’yi yasal faiziyle birlikte geri alacak.

  RAMPA ÇIKARKEN: Turizm firması sahibi eşi Burak Berberoğlu, kendisi gibi turizmci olan eşi Ayşe Fatma Berberoğlu’na, 29 Mart 2005’te 63 bin YTL’ye bir 4x4 araç aldı. Rampa çıkarken motorundan kuş sesine benzer sesler gelmeye başladığını söyleyen Ayşe Fatma Berberoğlu, sesin giderilmesi için servise başvurduğunda motorda veya aracın diğer fonksiyonlarında herhangi bir arızaya rastlanılmadığı yanıtını aldı. Aracını tekrar rampaya süren Berberoğlu, ikinci denemede de aynı sesin devam ettiğini ve kendisine rahatsızlık verdiğini belirterek tekrar servise başvurdu. Bunun üzerine sesin turbo motorundan geldiğini tahmin eden servis yetkilileri, turbo şarj grubunu değiştirip, turbo borusu ayarını yaptı. Ancak sorun yine giderilmedi. Tüketicinin 3’üncü başvurusunda da bir takım testler yapıldı, fakat sorun çözülmedi. Berberoğlu, aldığı firmadan aracının değiştirilmesini istedi.

  ’ARIZA YOK’ DEDİLER: Firma, araçta arıza olmadığını belirterek değişimi reddetti. Berberoğlu, aracı geri verip, parasını almak için Antalya Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. Berberoğlu’nun avukatı Cengizhan Gököz dava dilekçesinde "4x4 kullanmak bir ayrıcalıktır ve keyiftir. Günümüz şartlarında oldukça pahalı olan aracı satın alan müvekkilim, sadece keyif yapmak, üstün teknolojik nimetlerinden faydalanmak için ödeme yapmıştır. Ancak müvekkilim 4x4’e her bindiğinde motordan gelen kuş sesine benzer bu ses yüzünden rahatsız olmuş ve sinirleri bozulmuştur. Araçtan gelen ses yüzünden ayıplı mal sayılması gerekmektedir. Artık biz aracın değiştirilmesini de değil, paramızın iadesini istiyoruz" diye savunma yaptı.

  BİLİRKİŞİ ONAYLADI: Bilirkişi de aracın motorundan gelen garip sesi onayladı. Bilirkişi raporunda, "Keşif sırasında aracın yokuş yukarı çıkması ve virajlarda 2 bin- 2 bin 500 devir aralığında kuş sesine benzer bir ses çıkardığı bizzat tespit edilmiş olup, sesin turbo şarjdan geldiğini, halen sesin devam ettiğini ve bu şikayetle araç 3 defa servise müracat edilmesine rağmen sesin giderilemediği ve araçtaki sesin gizli ayıp niteliğinde olduğu tespit edilmiştir" denildi.

  MAHKEME HAKLI BULDU: Bilirkişi raporunun ardından geçen günlerde sonuçlanan davada Antalya Tüketici Mahkemesi, 07 AB 449 plakalı cipin 4077 Sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu’nun 4’üncü maddesi ve garanti belgesinin 14’üncü hükmü gereğince firmaya iade edilmesine, ödenen 63 bin YTL’yi paranın ödendiği tarihten itibaren yasal faiziyle birlikte firmadan alınıp davacı Ayşe Fatma Berberoğlu’na verilmesine karar verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı