"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Küs olduğum kişiyle lisede karşılaştım

RUMUZ: LİSEYE DÖNÜŞ

Rüyamda, eski okulumda, lisedeyim. Arkamda, uzun zamandır sebepsiz yere konuşmadığım bir arkadaşım oturuyor. Kavgaya tutuşuyoruz, kısa sürüyor ama çok geçmeden yeniden başlıyor. Arkadaşım yerinden kalkıp bana vuruyor. Ben karşılık vermeye çalışıyor, bir yandan da ağlıyorum.

Sonra sıranın üzerinde, eski işyerimde kullandığım ufak bant makinesi beliriyor. Onu alıp arkadaşıma vurmaya başlıyorum. Bu sefer de o yere düşüp ağlamaya başlıyor. Ben büyük bir hınçla vurmaya devam ediyorum. Sonra hoca ve diğer arkadaşlar bizi ayırıyor, beni kapıya doğru çekiyorlar.

Arkadaşım "Arkamdan konuşmuşsun" diyerek üstüme geliyor tekrar. Bense "Bu zamana kadar kimin arkasından konuştum? Seninle konuşmadığım zamanlar bile tek bir kelime etmedim" diyorum. O sırada sınıfta olan çocukluk arkadaşlarıma soruyorum, onlar da beni onaylanıyorlar.

Tam sınıftan çıkıyorken, barışıyoruz arkadaşımla. Ardından, hocamla birlikte müdürün yanına iniyoruz. Müsait olmadığı için görüşemiyoruz. Sonra ben tek gidiyorum. Benimle görüşmüyor. Sinirlenerek "Böyle müdürle ne konuşacağım?" diye söylene söylene sınıfa çıkıyorum.
YORUM:
Rüyanızda ön plana çıkan arkadaşınız, geçmişte yaşadığınız ve halen çözemediğiniz için bilinçaltınızda takılı kalmış bir soruna dikkat çekiyor. Bu sorun, arkadaşınızla birbirinizi yanlış anlamanız nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Rüyada bir hesaplaşma ve yüzleşme var çünkü (Önce o sizi düşürüp ağlatıyor, sonra siz onu... Ve sonra arkadan konuşma mevzu tartışılıyor)...

Konu ne olursa olsun, bu nedenle biten arkadaşlığınıza veya nedensiz ortaya çıkan probleme bir şekilde üzülmüş olmalısınız. Ya da şu anki yaşamınızda başınıza gelen bazı olaylar ve iletişim halinde olduğunuz bazı kişiler, görünüm veya içerik itibariyle size o günleri çağrıştırmış da olabilir.

Devamında meydana gelen müdürle aranızda geçen olaylar da; o dönem hesaplaşılamamış veya şu an o günlerdeki olayları anımsatan otorite pozisyonundaki kişilerle yaşadığınız güncel sorunlarınızı yansıtıyor olabilir.

Ergenlik çağınız, biraz hiperaktif yansımalarla dolu sanırım. O dönemin yaramazlıklarını özlüyor veya tam tersi o dönemdeki hareketlerinizin bugünkü yaşamınıza olumsuz etkileri olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI