Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Kuş Gribinin Türkiye'de evcil hayvanlana geçme riski düşük"

  Hürriyet Haber
  22 Ekim 2005 - 10:50Son Güncelleme : 22 Ekim 2005 - 10:50

  Doğa Derneği Kurumsal Planlama Koordinatörü Bahtiyar Kurt, Türkiye'de kuş gribi hastalığının evcil hayvanlara geçme riskinin, Uzakdoğu ülkelerine göre çok düşük olduğunu söyledi.

  Kurt,  Türkiye'deki önemli sulak alanlar ile su kuşu popülasyonunu düzenli olarak izlediklerini ve sayım yaptıklarını belirtti. Kış aylarında yapılan sayımlara göre Türkiye'de 135 alanda 1 milyondan çok su kuşunun düzenli olarak kışladığını tespit ettiklerini belirten Kurt, “Yaban kuşları bu alanlarda sonbahar aylarından itibaren kuzey-güney yönünde hareket ediyorlar. İçinde bulunduğumuz günlerde binlerce su kuşu, kışı geçirmek üzere halen Türkiye'ye geliyor” dedi.

  Kuş gribinin yayılma riskini en aza indirmek için su kuşlarının rahatsız edilmemesi gerektiğini ifade eden Kurt, şunları kaydetti: “Kuş gribinin, ülkemize yaban kuşlarıyla taşınması riski düşük bir ihtimalle de olsa var. Ancak bu durum, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da belirtildiği gibi yaban kuşlarının itlaf edilmesi çabasını gerektirmez. Göç ettikleri sulak alanlarda konaklayan ve bu bölgelerde hareketsiz kalmayı tercih eden su kuşlarının avlanma maksadıyla itlaf etme çabası su kuşlarının daha da çok yayılmasına ve riski farklı bölgelere taşımasına neden olacaktır. Bu nedenle hastalık riski geçinceye kadar avlanmaya müsaade edilmemelidir. Kırsal alanda bulunan kişilerin de ölü kuşlarla temas etmemeleri yönünde uyarılmalıdır. Özellikle toplu haldeki yaban kuşu ölümleri ilgili kurumlara hemen haber verilmelidir.”

  KÜMES HAYVANCILIĞI UZAKDOĞU ÜLKELERİNDEN FARKLI

  Türkiye'de yapılan kümes hayvancılığının, Uzakdoğu ülkelerinden çok farklı olduğunu vurgulayan Kurt, “Hastalığın yayıldığı Uzakdoğu ülkelerinde kümes hayvanları, yaban kuşlarının da yaygın olarak yaşadığı sulak alanlarda yetiştiriliyor. Dolayısıyla, kümes hayvanlarıyla yabani kuşların iç içe yaşaması nedeniyle hastalık yayılıyor” diye konuştu.

  Türkiye'de ise kümes hayvancılığında yabani hayvanlarla evcil hayvanların iç içe olmasına izin verilmediğini belirten Kurt, bu nedenle Türkiye'de hastalığın yabani su kuşlarından evcil hayvanlara geçme riskinin çok daha düşük olduğunu kaydetti. Kurt, yaban kuşlarının söz konusu hastalığı, Uzakdoğu ülkelerindeki evcil hayvanlardan aldığını, kuş gribinin H5N1 türünü taşıma riski olan kuşların, çoğunlukla kuzey ülkelerindeki su kuşları olduğunu sözlerine ekledi.
  (AKSARAY/A.A)
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı