Kuş gribinin beyaz et satışlarına etkisi

Hürriyet Haber
21.10.2005 - 11:52 | Son Güncelleme:

“Kuş gribi” vakasının ardından satışları ve üretimleri önemli miktarda düşen beyaz et sektörünün, son günlerde toparlanmaya başladığı bildirildi.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler, son iki günde firmaların satışlarının yeniden artmaya başladığını belirtti. Balıkesir'in Manyas İlçesi'nde görülen vaka sonrası satışların yüzde 10'lara gerilediğini hatırlatan Canoler, üretimin durdurulamaması nedeniyle stokların çoğalmaya başladığını kaydetti.
Olayın sadece bir noktada görülmesi ve kontrol altına alınmasıyla tedirginliğin giderildiğini ifade eden Canoler, şöyle konuştu: “Virüsün kuluçka dönemi 3-4 gündü. Bu dönem atlatıldı. Bu hastalığın büyük ihtimalle durdurulduğunu tahmin ediyoruz. Bu konuda bilim adamları ve Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarının ardından Avrupa Birliği'nden yetkililerin de inceleme yaparak risk bulunmadığını açıklamasıyla tüketicinin beyaz ete güveni geri gelmeye başladı. 27 Ekim'de karantina kalkıyor, kısa sürede tüketimin eski seviyesine çıkacağını düşünüyoruz.”

“AB YETKİLİLERİ İKNA EDİCİ OLDU”

Tüketimin birden düşmesi nedeniyle fiyatların da yarıya yakın oranlarda gerilediğine işaret eden Canoler, kesim hane çıkışı tavuğun kilogramının 1-1.10 YTL seviyesinden satıldığını belirtti. Maliyetin kilogram başına 2.10 YTL olduğunu kaydeden Canoler, “Satışlar yeniden başlasa bile zararına yapılabiliyor. Talep artmaya devam ederse fiyatlar da toparlanır diye düşünüyoruz” dedi.

Tüketicilerin kuş gribi konusunda duygusal tepkiler verdiğini öne süren Canoler, olayın halkın “devlet adamı ve bilim adamına güveninin azaldığını” da ortaya çıkardığını ileri sürdü. Canoler, “Bilim adamlarının açıklamaları bile tüketiciler tarafından ikna edici bulunmadı. AB'den yetkililerin yaptığı inceleme sonrası beyaz et yemesi daha ikna edici oldu” dedi.

İHRACAT BAĞLANTILARI

Beyaz et konusunda en büyük üretim kapasitelerinden birine sahip olan Keskinoğlu Şirketler Grubu Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu da kuş gribi etkisinin azalmaya başladığını ifade etti. Şirketin yüzde 80 oranında düşen satışlarının yarısından fazlasının geri geldiğini belirten Keskinoğlu, tüketicilerin verdiği tepkilerin ikna edildiğini açıkladı.

Grup olarak üretimin önemli bir kısmını 18 ülkeye ihraç ettiklerini kaydeden Keskinoğlu, “Panik havası sona erdi. İç satışlarda gelişme var, 1 haftaya kadar eski seviyeye ulaşacağını tahmin ediyoruz. Kuş gribi vakasıyla birlikte ihracatlar da durmuştu. Ancak yurtdışı siparişlerimiz devam ediyor, karantina kalktıktan sonra ürün göndermeye devam edeceğiz” dedi. Keskinoğlu, olay sonrası tüketicilerin ambalajlı ürünlere yöneliminde artış beklediklerini de ifade etti.
(İZMİR/A.A)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı