Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kuş gribini 12 saatte teşhis edebilen test

  Hürriyet Haber
  30 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 30 Ağustos 2006 - 00:11

  Amerikalı bilim adamları kuş gribini 12 saatten az bir sürede teşhis edebilen ve "Flu Chip" yeni bir test geliştirdi. Çeşitli grip türlerine ait genetik materyalin yüklendiği mikroçipler, "H5N1" diye anılan kuş gribinin teşhis süresini büyük ölçüde kısaltıyor.

  Şimdiye kadar kuş gribinin teşhis edilmesi bir hafta ya da birkaç gün sürebiliyordu. Ayrıca yeni test kiti, kuş gribini belirlemekle kalmıyor, hasta kişi ya da hayvanın hangi tür gribe yakalandığını da teşhis ediyor.

  Yetkililer, test sayesinde kısa sürede şüpheli kişi ya da hayvanın hastalığını teşhis ederek kuş ve kümes hayvanlarının topluca itlaf edilmesine gerek olup olmadığına karar verecek. "Flu Chip" diye adlandırılan bu testin, gelişmiş laboratuvarlara sahip hastanelerde kolaylıkla kullanılabileceği belirtildi.

  Merkezi Atlanta’da olan Hastalıkların Kontrol ve Önlenmesi Merkezi’nden Nancy J.Cox, test sayesinde virüsün tipi konusunda kısa sürede bilgi sahibi olabildiklerini belirtti. Test kitini geliştiren ekibin başkanı Colorado Üniveritesi Kimya Profesörü Kathy L.Rowlen, iki yıl içinde daha yaygın bir şekilde kullanılabilecek bir testin geliştirilmesini umduklarını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı