Gündem Haberleri

  Kuş gribine karşı Batman'da av yasağı

  Arif ARSLAN/BATMAN, (DHA)
  13.10.2005 - 12:05 | Son Güncelleme:

  Balıkesir'in Manyas İlçesi'nde kuş gribinin tespit edilmesi üzerine Batman’da kümes hayvanların giriş ve çıkışları kontrol altına alınırken, il Hıfzısıhha Kurulu avcılara av yasağı getirdi. Tarım İl Müdürü Erdal özer, kuş gribinin göçmen kuşlardan kaynaklanabileceğini belirterek, “Her türlü olasılığa karşı av yasağı da getirildi” dedi.

  Batman Vali Vekili Mustafa Kaya, başkanlığında toplanan İl Hıfzısıhha Kurulu, kuş gribine karşı kümes hayvanlarının kente giriş ve çıkışlarını kontrol altına almaya karar verdi. Tarım İl Müdürü Erdal Özer, halkın rahat olması gerektiğini kayderek, şöyle dedi:

  “Tespitlere göre, Batman'da 170 bin kümes hayvanı bulunuyor. Bu rakam Bolu’da bir köyün, tek ailenin bile beslediği kümes hayvanı sayısı kadardır. Batı illerinden buraya hastalıklı kümes hayvanlarının gelmesi imkansız gibi bir şey. Yine de Batı'daki kümes hayvanlarının buraya girişine izin vermemek için bir dizi karar alındı. Ayrıca İl Hıfzısıhha Kurulu kararı gereğince Batman ve ilçelerinde av yasağı uygulanması kararlaştırıldı.”

  Batman ve yöresindeki kümes hayvanları çiftliklerinde herhangi bir sorunun olmadığını kaydeden Tarım İl Müdürü Erdal Özer, ekiplerinin denetledikleri hindi ve devekuşu çiftliğinde kuş gribi hastalığına rastlanmadığını söyledi. Veteriner Adnan Gündüz, çiftliklerinde kuş gribine karşı önlem aldıklarını anımsatarak, şöyle devam etti:

  “Çiftliğimiz sürekli veteriner ve tarım ekiplerinin denetimindedir. Burada yaklaşık 3 bin hindi ile devekuşu besliyoruz. Ürettiğimiz hindi ve devekuşlarını Batman’da tüketiyoruz. İç pazar için ürettiğimiz bu kümes hayvanların hastalık kapmaları söz konusu değil. Devekuşu eti kentteki bazı kasaplarda da satışa sunuluyor. Bölgenin en modern çiftliğinde salgın hastalığa karşı her türlü önlemi almış durumdayız.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı