Gündem Haberleri

  Kuş gribine inat tavuk bayramı

  Hürriyet Haber
  02.02.2006 - 14:15 | Son Güncelleme:

  Antalya'da, kuş gribi nedeniyle oluşan önyargıları yıkmak amacıyla kurulan stantlarda, vatandaşlara tavuk eti ve yumurta dağıtıldı.

  Yavuz Özcan Parkı'nda düzenlenen “Tavuk Bayramı” etkinliğinde konuşan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Orhan Tolunay, entegre tesislerde yetişen tavuklarda kuş gribi tehlikesi olmadığının Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından açıklandığını belirtti.

  Vatandaşların, kasaplardan entegre tesislerde yetiştirilen tavukları satın almalarını isteyen Tolunay, tavukçuluk sektörünün yeniden canlandırılması gerektiğini belirtti.

   
  Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı da kadınlara seslenerek, “Biz ürünlerimize güveniyoruz. Benim de üç çocuğum var, ben de tavuk yiyorum” dedi.

  Entegre tesislerdeki tavukların evde yetiştirilenlerden çok daha hijyenik olduğunu belirten Yardımcı, “Bu psikolojik baskıdır. Bu bize dış ülkelerin oynadığı bir oyundur. Bu ette de oldu. 'Deli dana' dediler, kimse ölmedi. Biz burada düzenlediğimiz tavuk bayramıyla bu ön yargıyı yıkacağız” diye konuştu.

  Osman Yardımcı daha sonra Antalya Vali Yardımcısı Erkan Işılgan, Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin ve AESOB Başkanı Orhan Tolunay'a eliyle tavuk döner yedirdi.

  Etkinlikte vatandaşlara yaklaşık 3 ton tavuk etinden yapılan döner ve yumurta dağıtıldı.

  Vatandaşlar ve tavuk üreticileri davul zurna eşliğinde halay çekerken, etkinliği Antalya'ya tatil için gelen Japon turistler de ilgiyle izledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı