Gündem Haberleri

  Kuş gribi önlemleri

  Hürriyet Haber
  10.02.2006 - 18:18 | Son Güncelleme:

  Samsun'un Bafra, Terme ve Çarşamba ilçelerine bağlı bazı köylerdeki kümes hayvanları, kuş gribi önlemleri kapsamında toplanarak itlaf ediliyor.

  Edinilen bilgiye göre, bazı köylerde üreticilere ait tavuklarda kuş gribi bulunduğu şüphesiyle, bu köyler ve çevrelerinde karantina uygulaması başlatıldı. Çalışmalar kapsamında Bafra'nın Köseli, Sürmeli, Evrenuşağı ve Lengerli, Çarşamba'nın Durusu, Demirli, Sahil ve Kumtepe ile Terme ilçe merkezi ile Ahmetbey, Sarayköy ve Çardak köylerinde çok sayıda üreticiye ait kümes hayvanı toplanarak itlaf ediliyor.

  Kümes hayvanlarının itlaf edilmesine tepki gösteren bazı vatandaşlar, “Bizim hayvanlarımızda hastalık yok, toplanmasını istemiyoruz” dediler. Bazı vatandaşlar ise uygulamadan memnun olduklarını söylediler.

  Bu arada, Çarşamba İlçesi'nde kendisine ait bir tavuğun kuş gribi olduğu şüphesi üzerine M.K. adlı kadının, kontrol için Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edileceği belirtildi.

  KIRKLARELİ

  Kırklareli'nin Demirköy İlçesi İğneada Beldesi'ne bağlı Beğendik Köyü'nde ölen tavuklarda kuş gribi olabileceği şüphesiyle tedbir alındı.

   
  Köy muhtarı Rüştü Gündüz, köy halkından Yılmaz Yavuz'un ölen tavuklarından birkaçının “kuş gribi” şüphesiyle İstanbul Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildiğini söyledi.

  Tarım İl Müdürlüğü'nün isteği üzerine cami hoparlöründen köydeki tüm tavukların toplanarak imha edileceği uyarısını yaptıkları belirten Gündüz, tavukların imhası için gerekli hazırlıkları yaptıklarını bildirdi.

  Tavukları ölen Yılmaz Yavuz'un kızı Sübühan Yavuz (27) ise 5 Şubat Pazar günü tavuklarının ölmesi üzerine durumu köydeki veteriner hekime bildirdiklerini söyledi.

  Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri de tavuklarla ilgili kesin sonucun henüz kendilerine ulaşmadığını ve Bulgaristan'a sınır olan Beğendik Köyü'nde tedbir aldıklarını bildirdiler. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı