Kuş gribi ile mücadele projesi hazırlandı

ANKARA (A.A)
05.02.2006 - 09:57 | Son Güncelleme:

Tarım ve Köyişleri ile Sağlık bakanlıkları tarafından ortaklaşa, “Türkiye'nin Pandemik Avian Influenza (Kuş Gribi) ile Mücadele Projesi” hazırlandı.

44 milyon 752 bin dolarlık projenin Dünya Bankası'ndan yüzde 50'sinin hibe, yüzde 50'sinin de kredi olarak kullanılması öngörülüyor.

Bu rakamın 31 milyon 277 bin dolarlık kısmı hayvan sağlığıyla ilgili projelere, 11 milyon 107 bin dolarlık bölümü insan sağlığıyla ilgili projelere, 2 milyon 368 bin dolarlık kısmı da halkı bilgilendirmek için yapılacak projelere destek olarak ayrılması planlanıyor. Devlet Planlama Teşkilatı 44 milyon 752 bin doları yüksek bularak küçültülmesini isterken, projenin önümüzdeki hafta Dünya Bankası uzmanlarının görüşüne sunulması bekleniyor.

PROJEDE KAPSAMINDA NELER ÖNGÖRÜLÜYOR?

Hayvan sağılığı projelerinde kullanılmak üzere Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın alacağı 31 milyon 277 bin doların 9 milyon dolarlık bölümü, tavukçuluk sektörünün yeniden yapılandırılmasında kullandırılacak.
Kalan bölümü ise hastalığın belirlenmesi, laboratuvar kapasitesinin geliştirilmesi, veteriner servisinin eğitimi, tazminat, itlaf ve imha ekipmanı, bunu gerçekleştirecek personelin eğitimi, personele korunma malzemelerinin alınmasında kullanılacak.

Sağlık Bakanlığı'nın kullanacağı “insan sağlığıyla” ilgili 11 milyon 107 bin dolarlık kısım ise koruyucu malzeme, numuneleri taşıyan konteynır alımı, laboratuvarlar, laboratuvar teknisyenlerinin eğitimi, aşılama, koruma ve ilaç tedavisinde kullanılacak.

2 milyon 368 bin dolar da, insanların bilgilendirilmesi faaliyetleri için destek olarak verilecek.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı