Dünya Haberleri

  Kuş gribi Avrupa'yı korkutuyor

  Derleyen: Mehmet SÜMER
  21.02.2006 - 09:39 | Son Güncelleme:

  Avrupa'yı giderek endişeye sevk eden kuş gribi, Alman ve Fransız basının manşetlerinde yer alıyor.

  The Guardian gazetesinin ilk sayfasında yer alan bir haberde İngiliz yetkililerin kuş gribi tehlikesine karşı alınması gereken önlemlere dikkat çektikleri belirtiliyor. Gazete konu ile ilgili bir uzmanın yaptığı açıklamada İngiltere’deki 180 milyon kanatlı çiftlik hayvanının dışarı ile bağlantısının kesilmesi ya da acilen aşılanması gerektiğini söylediğini yazıyor.

   

  Hükümet kanadı ise İngiltere için ortada bir risk olduğunu ama henüz tüm kanatlı hayvanları kapalı mekanlara toplama ya da aşılamayı gerektirecek kadar ciddi bir durum olmadığını savunuyorlar. Ancak buna karşın ülkede tek bir vaka bile görülürse bu önlemlerin hemen uygulamaya konulacağı ifade ediliyor. Gazete kuş gribi görülen Fransa’da tüm kanatlı çiftlik hayvanların kümeslere kapatıldığını ve dışarı ile irtibatlarının kesildiğini belirtiyor. Bu arada İngiltere’de ölü bulunan 9 kuğunun kuş gribi virüsü taşımadığının da açıklandığı hatırlatılıyor.

   

  FRANSA'DA GÜNDEM KUŞ GRİBİ

   

  Fransız gazetelerinin manşetinde ülkede görülen kuş gribi hastalığı ile ilgili haberler var. Le Figaro gazetesi manşet haberinde AB komisyonunun şu an için kuş gribi görülen üyeler Fransa, İtalya ve Yunanistan’a talep etmiş olmalarına rağmen ekstra bir yardım yapmaya gerek görmediğini belirtiyor. Gazete hastalık riskinin daha ciddi boyutlara ulaşması ve ekonomik etkilerinin ağırlaşması durumunda ise AB’nin gerekli önlemleri alma sözü verdiğine dikkat çekiyor.

   

  /images/100/0x0/55ea4a3cf018fbb8f8764a69YAHUDİ SOYKIRIMINI REDDETMENİN CEZASI 3 YIL HAPİS

   

  İngiliz tarihçi David Irving’in 17 yıl önce yaptığı bir konuşmada Yahudi soykırımını ve Auschwitz kampında gaz odaları olduğunu reddetmesine ilişkin davanın sonucu bu sabah tüm İngiliz gazetelerinin manşetinden aktarılıyor. The Times gazetesi manşet haberinde “3 yıl hapis cezası aldığını duyunca Irving sersemledi ve şaşkınlıktan ağzı açık kaldı” diye yazıyor. Avusturya’da yargılanan 67 yaşındaki tarihçi kararın açıklanmasının ardından“ Şoke oldum ve temyize gideceğim” diyor.

   

  Gazete Irving’in dava konusu konuşmayı 1989 yılında yaptığını İngiliz tarihçinin geçen yıl Kasım ayında bir konferansa katılmak üzere gittiği Avusturya göz altına alındığını ve davasının başladığını yazıyor. The Times David Irving’in yaptığı bir konuşma yüzünden mahkum edilmesinin tam da Hz. Muhammed karikatürleri nedeniyle Avrupa’da ifade özgürlüğünün tartışıldığı günlere gelmesine dikkat çekiyor.

   

  İRAN-ÇİN PETROL ENERJİ İŞBİRLİĞİ

   

  The World Tribune gazetesinde yer alan bir haberde İran ile Çin’in petrol, doğalgaz ve petrokimya ürünleri alım satımı konusunda anlaşmak üzere görüşmeler yürüttükleri belirtiliyor. Gazete hafta sonu bir araya gelen iki ülke yetkililerinin anlaşmaya son şeklini vermeye çalıştıklarını yazıyor. Eğer taraflar arasında söz konusu anlaşma imzalanırsa İran, Çin’in bir numaralı petrol sağlayıcısı olacak. Anlaşmanın toplam değerinin ise 100 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

   

  /images/100/0x0/55ea4a3cf018fbb8f8764a6b

  İRAN'DAN HAMAS'A DESTEK

   

  Hamas lideri Halid Meşal’ın Tahran ziyareti İran basının manşet konusu. İran Daily gazetesi haberinde Meşal’ın İran’ın dini lideri Ali Hamaney ile görüştüğünü yazıyor. Gazete Hamaney’in Hamas liderini kazanılan seçim zaferi nedeniyle tebrik ettiğini ve Filistin’e destek sözü verdiğini yazıyor. Hamaney açıklamasında “Filistin sorununun çözümüne katkıda bulunmanın yollarından biri de mali destek vermektir.

   

  Filistin halkına bu yardımı yapmak Müslüman ülkeler ile Filistinliler arasındaki bağı güçlendirecektir” şeklinde ifadeler kullanıyor.

   

  KURTLAR VADİSİ FRANSIZ BASININDA: TÜRKLER İNTİKAMLARINI BEYAZ PERDEDE ALIYOR

   

  Fransız Le Monde gazetesi Kurtlar Vadisi Irak filmi ile ilgili haberini “Amerikan karşıtı Türk Rambonun zaferi” başlığı ile veriyor. Gazete "her şey4 Temmuz’da Amerikan askerlerinin Türk askerlerinin kafasına çuval geçirmesi ile başladı, şimdi Türkler beyaz perdede intikamlarını alıyorlar" diye yazıyor. Le Monde filmi kısaca şöyle özetliyor:

   

  “Bu lekeyi temizlemek bir çeşit yerli Rambo olan Polat Alemdar’a kalıyor ve o da filmde, Titanik’tekirolü ile tanınan, Billy Zane’in canlandırdığı Amerikalı komutan Marshall’ın peşine düşüyor.”

   

  Gazete "şu ana kadar 2 milyon kişinin izlediği filmin kopya CD’leri de İstanbul sokaklarında binlerce sattı" ifadesini kullanırken filmin gördüğü ilgiyi son dönemde Türkiye’de yaşanan Amerikan karşıtı havaya da bağlıyor. Gazete Türk politikacıların da film ile ilgili çok olumlu yorumlar yaptığına dikkat çekiyor.

   

  /images/100/0x0/55ea4a3cf018fbb8f8764a6dBUZ DANSINDA 30 YIL SONRA GELEN MADALYA

   

  Amerikan gazetelerinin ilk sayfasında ülkeyi Torino 2006 Kış Olimpiyatları’nda buz dansı kategorisinde temsil eden ve gümüş madalya kazanan ikili Tanith Belbin ve Ben Agosto’nun fotoğrafları var. The New York Times gazetesi de ilk sayfasından verdiği haberinde ikilinin 30 yıl sonra bu dalda ödül kazanan ilk sporcular olduğunu yazıyor. Gazete Belbin ve Agosto’nun Olimpiyat oyunlarına nasıl hazırlandığını anlatırken Belbin’in Kanada doğumlu olduğunu ve sonradan green card alarak 2002 yılında Amerikan vatandaşlığına geçtiğini hatırlatıyor.

   

  The New York Times aslında bir sporcunun Amerikan vatandaşlığına geçtikten sonra uluslar arası müsabakalarda ülkeyi temsil edebilmesi için 5 yıl geçmesi gerektiğini ama Belbin’in Torino olimpiyatlarına katılabilmesi için kongrenin özel bir düzenleme yaparak bu süreyi kısalttığına dikkat çekiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı