Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kuş gribi artık gündemden çıkmalı

  Hürriyet Haber
  19 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ekim 2005 - 23:16

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kuş gribinin ülke gündeminden artık çıkarılması gerektiğini söyledi. TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akdağ, Genelkurmay Başkanlığı’nın gerekli önlemlerin alınması yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, insanların konuyla ilgili bilgilendirilmesinin önem taşıdığını, bunun hangi kaynaktan yapıldığının ise önemli olmadığını bildirdi.

  Akdağ, ‘Başlangıçta kopan gürültünün nedeni, bazı kaynaklarca toplumun yanlış bilgilendirilmesi oldu. Kızıksa’da kuluçka dönemi geçtiği için orada insan kaynaklı bir problem hiç düşünmüyoruz. Tarım Bakanlığı gerekli önlemleri aldı. Başından beri söylediğimiz şudur; ülkede yaygın bir problem yoktu, şimdi hiç yok’ dedi.

  Kuşların ikinci göç yolu olarak Hatay’ın gösterildiği hatırlatılarak, kuşların oraya gitmesi halinde hastalık riski olup olmadığı sorusu üzerine Akdağ, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın hazırlıklı olduğunu söyledi, ‘Tarım Bakanlığımızı hakikaten tebrik etmek lazım’ diye konuştu.

  AB uzmanları: Bu tesisler hastane gibi

  TÜRKİYE’de kuş gribi virüsünün geçen 4 ekim salı günü görüldüğü Balıkesir’in Manyas İlçesi Kızıksa Beldesi’nde incelemelerde bulunmak üzere dün Bandırma İlçesi’ne gelen AB uzmanları, tarım müdürlüğü ve tavuk eti üretimi yapan bir tesiste araştırma yaptı. Beğendikleri tesislerin kesimhanesine ‘Hastane gibi’ diyerek girmeye gerek görmeyen AB uzmanlarından Danimarkalı Rich Stougard ve Belçikalı meslektaşı Phlipp Houdart, daha sonra kuş gribinin odak /images/100/0x0/55eab0ccf018fbb8f8908341noktası Kızıksa Beldesi’nde inceleme yaptı.

  ‘Bir şey olmaz’ mantığı

  UZAKDOĞU’da kuş gribinin en amansız bir şekilde vurduğu ve 60 milyon kümes hayvanının itlaf edildiği Tayland’da halk, salgına pek aldırmıyor. Ülkede veterinerler, kuş gribi virüsünün en öldürücü tipi olan H5N1’in kırsaldaki güvercin ve serçelerde de saptandığını açıkladı ama durum fotoğraftaki gibi...
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı