YALOVA HABERLERİ

Kuş gözlemcilerinin yeni gözdesi Hersek Gölü olacak

AA / Yılmaz Oruç,Nevzat Samancı
22.01.2015 - 11:17Son Güncelleme :

- Çevresinde yaklaşık 150 kuş türünün yaşadığı, Evliya Çelebi'nin Seyahatname'yi yazmaya başladığı bölgede bulunan Hersek Gölü'nde Doğu Marmara Kalkınma Ajansının desteğiyle kuş gözlemevleri inşa edilecek - Altınova Belediye Başkanı Oral: "Gölün korunmasıyla ilgili ciddi çalışmalarımız sürüyor. İlk etapta kuş gözlemevi ile ilgili bir çalışmamız var" - "Kuşlarımız burada biraz besleniyor, dinleniyor ve ondan sonra da yollarına devam ediyor. İstanbul'a, Bursa'ya, Kocaeli'ne yakın. Körfez Geçiş Köprüsü altında ve ulaşımı çok kolay"

AA / Yılmaz Oruç,Nevzat Samancı

YALOVA (AA) - NEVZAT SAMANCI - Altınova ilçesinde, 150'ye yakın kuş çeşidine ev sahipliği yapan ve kış aylarında özellikle flamingoların uğrak yeri olan Hersek Gölü ve çevresinde kuş gözlemciliği turizmi için çalışma başlatıldı.

Belediye Başkanı Metin Oral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hersek Gölü'nün, Türkiye'deki tapulu tek göl olduğunu söyledi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk döneminde burasının "göl beyi" denilen bir vatandaşa tapulandığını belirten Oral, şöyle devam etti:

"Göl, burayı besleyen dere yatağıyla beraber tapulanmış. Dere yatağı zamanla işgal olduğu için beslemesi olmayan bir göl ama şu anda onunla ilgili bir projemiz var. Daha sonra da bu vatandaşımız, burayı Darülacezeye bağışlamış. Şu anda Darülacezenin tapulu malı ve onlardan biz kiraladık. Koruma amaçlı da burada her türlü çalışmayı yapıyoruz. Gölün bir özelliği de bulunduğu bölge. Körfez Köprüsü'nün hemen altında. Yan tarafında bir Osmanlı külliyemiz, hemen yanında bir antik kentimiz, bir yanında da doğal bir alanımız var. Ayrıca Evliya Çelebi'nin Seyahatname'yi yazmaya başladığı ilk nokta burası. Dolayısıyla gölün korunmasıyla ilgili ciddi çalışmalarımız sürüyor. İlk etapta kuş gözlemevi ile ilgili bir çalışmamız var. Külliyeyi ayağa ve antik kenti ayağa kaldıracağız. Buranın doğası ve korunmasıyla ilgili çalışmaları devam ettireceğiz. En önemlisi de kuşları koruyacağız. Burayı kuş gözlemcilerimizin hizmetine sunacağız."

- Geçen sene bin civarında flamingo geldi

Oral, göl ve çevresinde yaklaşık 150 kuş çeşidine ait bireylerin yaşadığını, bunlardan en önemlisinin ise flamingo olduğunu anlattı.

Sayım sonucu bölgeye geçen sene bin dolayında flamingonun geldiğinin belirlendiğini aktaran Oral, "Bu bölgede bu ciddi bir sayı. Gölün büyüklüğüne baktığımız zaman da metrekareye düşen kuş sayısı olarak çok fazla. Metrekareye düşen kuş sayısı olarak Manyas Gölü'nden çok fazla. Özellikli olarak da 10'a yakın kuş çeşidi var ve bu da bölgemizin değerini artırıyor" diye konuştu.

Metin Oral, Hersek Gölü'nün bir kuş cenneti olduğunu vurguladı.

Bölgenin "kuş oteli" olarak da bilindiğini dile getiren Oral, şunları kaydetti:

"Kuşlarımız burada biraz besleniyor, dinleniyor ve ondan sonra da yollarına devam ediyor. İstanbul'a, Bursa'ya, Kocaeli'ne yakın. Körfez Geçiş Köprüsü altında ve ulaşımı çok kolay. Onun için Türkiye'nin her yerinden kuş gözlemcileri Hersek Gölü'ne uğruyor. Biz de onlara iyi bir gözlem kulesi, iyi bir pozisyon sağlayacak, fotoğraf çekebilecekleri mekanlar yapacağız. Kuş derneklerimizin yöneticileriyle çalışıyoruz. Yerini onlarla beraber yapacağız. Projemiz hazırlandı. Projeyi de Doğu Marmara Kalkınma Ajansı yaptı. Dolayısıyla burada profesyonel bir çalışma yürütülecek."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yalova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yalova ilinden Kuş gözlemcilerinin yeni gözdesi Hersek Gölü olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2015 tarihinde saat 11 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kuş gözlemcilerinin yeni gözdesi Hersek Gölü olacak haberi güncellenecektir.

YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:06
 • Guneş
  07:51
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:22
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı