İZMİR HABERLERİ

Kuş Cenneti için 'protokol' çağrısı

DHA
15.05.2017 - 15:21Son Güncelleme :
DHA

EGE Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı,

İzmir Kuş Cenneti'ni Koruma ve Geliştirme Birliği (İZKUŞ) ve Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü'ne, İzmir Kuş Cenneti protokolünü bir an önce imzalamaları çağrısı yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Sıkı, İzmir Kuş Cenneti ile ilgili protokolün yenilenmesi için ilgili kurumların yetkililerine çağrıda bulundu. Yazılı açıklama yapan Prof. Dr. Sıkı, 295 kuş türünün yaşadığı ve bunlardan 108'inin kuluçkaya yattığı kuş cennetinde, tepeli pelikanlar ve flamingoların ayrı bir önemi olduğunu belirtti. 2012'de yapılan flamingo adası sayesinde, 2014'te 10 bin, 2015'te 7 bin, 2016'da ise 16 bin çift flamingonun burada üreme imkanı bulduğunu bildiren Prof. Dr. Sıkı, "2017 üreme döneminde flamingolar yuva ve yavru yapma rekoruna doğru koşarken, sevincimiz kursağımızda kaldı. 1982'den beri İzmir Kuş Cenneti'nin bulunduğu Gediz Deltası Sulak Alanı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün yetki ve sorumluluğunda yönetilmekte olup Ege Üniversitesi olarak biz de Genel Müdürlüğe bilimsel destek sağlamaktayız. 2002 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile İzmir Kuş Cenneti'ni Koruma ve Geliştirme Birliği kurulunca DKMP Genel Müdürlüğü ile arasında Gediz Deltası Yönetim Planı Çerçevesinde Alan Yönetimi İşbirliği Protokolü imzalanmış ve bu protokol ile 2 kurum kendi aralarında görev dağılımı yaparak kuş cennetini 15 yıldan beri yönetmektedir" dedi.

Ancak ilgili iki kurum arasındaki yeni protokolün 4 aydır imzalanmadığına dikkati çeken Prof. Dr. Sıkı, kuş cennetinin geleceği düşünülerek bu protokolün bir an önce imzalanması gerektiğini belirtti. Sıkı, "Protokolün yenilenmesi için ilgili kurumların yetkili kişilerini sağduyulu davranmaya davet ediyor, ondan sonra karar vermelerini diliyorum" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kuş Cenneti için 'protokol' çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kuş Cenneti için 'protokol' çağrısı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:43
  • Guneş
   07:20
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:33
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı