Ege Haberleri

  Kuş Cenneti için kurtuluş reçetesi

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EGE Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Sıkı, Kuş Cenneti'nin korunamadığını söyledi. Sıkı, ‘‘Bir an önce Kuş Cenneti milli park haline getirilmeli. Aksi taktirde cennetimize yazık olacak’’ dedi.

  İZMİR Kuş Cenneti'nde 52 familyadan 211 kuş türünün yaşadığını ifade eden Sıkı, ‘‘Cennette kuluçkaya yatan 57 tür arasındaki tepeli pelikan, küçük karabatak ve Kerkenez'in Avrupa'da nesillerinin tükeniyor olması buraya uluslararası önem kazandırıyor’’ diye konuştu.

  CENNETTE kuşların yanısıra üç kurbağa, 14 sürüngen, dokuz memeli hayvan ve 308 bitki türünün yaşadığını vurgulayan Sıkı, Leucae Antik Kenti kalıntılarının da bölgeye tarihi ve kültürel bir değer kazandırdığını, ancak cennetin siyasi kaygılarla yokedilmek istendiğini söyledi.

  SIKI, ‘‘Orman Bakanlığı, Milli Park ilanı için 1996 yılında başlattığı girişimlerini, ilgili yedi bakanlığın olurunu alarak tamamladı. Karar aşamasına gelindi. Bu durumda oyalamaya gidilmeden, Kuş Cenneti'nin biran önce milli park statüsüne kavuşturulması gerekiyor’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı