Gündem Haberleri

  Kurye vekil iddiası

  Hürriyet Haber
  20.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay'ın Cumhurbaşkanı Demirel'e verdiği brifingte, bazı milletvekillerinin, köylülere aktarılmak üzere Ziraat Bankası'ndan kredi aldığı, ancak bu paraların PKK ve uyuşturucu çetelerine aktarıldığı belirtildi.

  Genelkurmay'da salı günü düzenlenen brifingte, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, ağırlıklı olarak irtica tehdidiyle ilgili bilgi verilmesine karşın, şok bir bilgi daha gündeme getirildi. Demirel'e irtica ve terör ile ilgili kaygılar aktarılırken şu bilgiler verildi:

  KURYE MİLLETVEKİLLERİ

  Terörü besleyen finans kaynakları kurutulamadı. Bazı milletvekilleri ve bürokratlar kanalıyla devlet kredileri, teröristlere ve uyuşturucu çetelerine yönlendiriliyor. Bölge milletvekillerinden bazıları, Ziraat Bankası'ndan bölgedeki köylülere verilmek üzere yüksek miktarda kredi sağlamış. Ancak bu para köylülere ulaşmamış. Bölgedeki askeri yetkililer, köylülerle tek tek konuşmuş ve para almadıklarını belirlemiş. Mağdur olan 3 bin 600 köylü sözkonusu milletvekillerine dava açmış.

  İRTİCAİ ÖRGÜTLENME

  10-15 valinin irticai icraatlarından rahatsızlık duyuyoruz. Adı geçen valilerle ilgili kanıtlar elimizde. İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, valilerin irtica ile bağlantısı olmadığını belirtiyor. Ancak kendisinin de ülkücü kesimle irtibatına ilişkin önemli kanıtlar var.

  AVRUPA'DAKİ İMAJIMIZ

  Türkiye'nin Avrupa'dan dışlanmasından rahatsızız. Bu dışlanmaya karşı yükselen tepkileri haklı buluyoruz, ancak hükümetin ‘‘yeni arayışlara yönelmiş gibi bir izlenim vermesini’’ doğru bulmuyoruz. Bu görüntü Türkiye'nin stratejik çıkarlarına zarar vermektedir. Çünkü Türkiye'nin Avrupa ile olan ilişkilerindeki zafiyeti, içeride irtica ve terör çevrelerini güçlendiriyor. Ayrıca bu durum, dışarıda da Türkiye'nin Avrupa ile entegrasyonuna karşı çıkan çevrelerin eline koz veriyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı