Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kuruşu kuruşuna partim ödüyor

  Hürriyet Haber
  19 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 19 Mart 1999 - 00:01

  DSP'nin Büyükşehir Başkan adayı Zekeriye Temizel dün Dedeman Oteli'nde kampanyasını başlattı. Temizel, seçim harcamaları için ‘‘Hepsini partim yapıyor. Seçim sonunda hesabını toplum vereceğiz’’ dedi.

  Gribe yakalanması ve milletvekili olduğu için Ankara'da bulunması dolayısıyla İstanbullular'ın karşısına geç çıktığını söyleyen Temizel, ‘‘Geçmişte yapılanları ink*ar etmeyeceğiz. Biz de daha iyisini arayacağız. Olup bitenlere teslim olan bir yönetim olmayacağız’’ dedi.

  Temizel'in 75 sayfalık bildirgesinde şu projeler var:

  Nasıl bir belediye? Herkesin belediyesi. Kimsenin kayırılmasına izin verilmeyen bir belediye. Tüm kadrolarıyla dürüst, şeffaf ve çalışkan bir belediye. Güleryüzlü bir yönetim. Yolsuzlukları önleyici, hesap sorabileceğiniz bir belediye.

  Üç İstanbul: Bizim için üç İstanbul var. Biri ‘‘geleceğin İstanbul'u.’’ Bu gelecekte birinci sınıf dünya kenti olmak var. Bu fırsat kaçırılmamalı. İkincisi ‘‘sorunların İstanbul'u.’’ Gerçekçi projelendirme ve kaynakla cöçezeceğiz. Üçüncüsü, ‘‘Yokların İstanbul'u.’’ Çocukların, gençlerin, kadınların, sokak çocuklarının, kent yoksullarının İstanbul'u yok. Onları dışlanmaktan kurtarcağız.

  Ulaşım: Toplu taşımacılığa öncelik tanıyacağız. Denizyolu, demiryolu ve kara ulaşımında entegrasyonu sağlayacağız. Metroyu tamamlayacağız. Ulaşım otopark gibi hizmetlerle altyapıyı yeraltına indireceğiz. Yeraltında yeni bir İstanbul yaratacağız.

  Çevre: Hiçbir çöp veya atığın arıtılmadan, ayrıştırılmadan doğaya bırakılmasına izin vermeyeceğiz. Yeşil alanları ve ağaçlandırmayı artırarak kentin nefes almasını sağlayacağız.

  Mahalle Merkezleri: Yerel yönetimlerde etkin demokratik katılım ve hizmet sunma aracı olarak ilçe belediyeleriyle ortaklaşa ve eşgüdüm içinde 'mahalle merkezleri ' oluşturacağız.

  Mekánsal örgütlenme: Her yanı tarih kokan İstanbul'u kaderine terk eden anlayışa son verecek, mali destek ve teşviklerle kentimizi koruyacağız. Pera'yı, Beyoğlu'nu 24 saat yaşayan mekanlar haline getirmek zorundayız. Gecekondu sorununa çeşitlendirilmiş çözümler getireceğiz.

  Sağlık: Koruyucu sağlık hizmetleri, ana-çocuk sağlığı, engellilere yönelik sağlık bakım ve eğitim hizmeteleri sunacağız.

  Eğitim: Eşitsizlikleri gidermek için okulların fiziksel durumlarını iyileştireceğiz, gerekli bakım ve donanımlarını sağlayacağız.

  Kültür ve sanat: Sanatçı evleri, mahalle merkezleri kültür birimleri ile sanatçılarımızı destekleyeceğiz.

  Spor: İstanbul'un bir olimpiyat kentine dönüştürülmesine katkıda bulunacak, amatör sporu ve sporcuları destekleyeceğiz.

  Yerel ortaklar: Gönüllü girişimler, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarıyla dayanışacağız.

  Kadınlar: Çalışan kadınların kreş ve yuva ihtiyaçlarını karşılayacağız.

  Çocuklar ve gençler: Eleştiri ve taleplerine kulak vereceğiz. Gençlerimizi uyuşturucu ve benzeri kötü alışkanlıklardan uzak tutacak önlemleri alacağız.

  Yaşlılar : Sağlık, gıda, giyim ve diğer ihtiyaçlarına duyarlı bir belediyecilik yapacağız. Yaşlı bakımevlerinin sayısını çoğaltacağız.

  Engelliler: Özel yerler yapmayı düşünmüyoruz. Onlar toplumun parçası, soyutlamaya gerek yok. Topluma açık yerleri onların da yararlanabileceği biçimde düzenleyeceğiz.

  Bıyığımı kesmem!

  Temizel kampanyasını dün basının önüne çıkarak başlattı; ancak üç gün önce sanal dünyada seçmenlerinin önüne çıktı. Superonline'ın adaylar için düzenlediği sanal sohbete katıldı.

  Temizel'in cevapları, bir görevli tarafından yazılarak elektronik ortama iletildi. Başkan adayı sohbeti şu sözlerle bitirdi: ‘‘Bu sohbetten gerçekten keyif aldım. Gelecek defa bütün sorulara bizzat ben yazarak yanıt vereceğim.’’

  Temizel'e İnternet kullanıcıları tarafından sorulan bazı sorular ve cevapları şöyle:

  Bakanlığınız zamanında yapmış olduğunuz vergi reformu dar gelirliyi oldukça zor duruma soktu. Bunun gibi icraatlarınız olacak mı?

  -Şu anda büyükşehir belediye başkanlığına aday oldum. Ancak bu önceden yapılmış vergi yasasını savunmayacağım anlamına gelmez. Bir defa yapılan vergi yasası dar gelirliyi asla zor duruma sokmadı, aksine vergi oranlarını yüzde 24'ten 15'e düşürerek büyük ölçüde rahatlattı. Vergi yasasının hangi koşullarda getirildiği kasıtlı olarak saptırılmaya başlandı. Halkın bunlara inanmayacağını umuyoruz.

  Çok sert bir görünüşünüz var. Bu imajdan kurtulmak için planınız var mı? Örneğin bıyıklarınızı kesmeyi düşünüyor musunuz?

  -Hayır, toplumda nasıl bir imaj bıraktıysak biz oyuz. Olduğumuzdan farklı görünmeyi asla düşünmüyoruz.

  Seçimi kaybetmeniz olasılığı düşünüldüğünde siyasi geleceğinizi tehlikeye attmıyor musunuz?

  -Biz asla kendi geleceğimizi düşünerek karar vermedik, geleceğimizi de hiç bir zaman parlamentoda yer almaya bağlamadık.

  Bu görevi gerçekten istiyor muydunuz?

  -Adaylıkla ilgili görüşüm kesin olarak oluşmuş değildi. Ancak önerildiği zaman hiç itirazım olmadı.

  Eğer başkan seçilmezseniz ne yapacaksınız?

  -Daha önceden yaşamımı dolu dolu sürdürmeme neden olan araştırma ve yazarlık işlerine devam ederim. Siyaseti bırakmayı düşünmüyorum. Parti değiştirmek de bizim lugatımızda yok!

  HANGİ KONUDA NE DEDİ?

  l GALATA KÖPRÜSÜ: Yerel yönetimlerle merkezi yönetim arasındaki paylaşıma ilişkin sorunları ortadan kaldırarak, köprünün sorunlarını çözeriz. Hesap verilecek bir şey varsa herkes hesabını vermelidir.

  l ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ: Doğanın İstanbul’a bağışladığı yapının köprülerle bozulmamasından yanayız. Ulaşımın tüp geçitlerle boğazın, Haliç'in altından gerçekleşmesi gerekir.

  l İSTİKLAL CADDESİ: Trafiğe açılmamalı, İstiklal Caddesi gibi yerler artırılmalıdır.

  l TAKSİLERE VERGİ: Mahusebeciye para ödeme taksiciler için söz konusu değil. Onların beyannamelerini odaları düzenleyecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı