Kuruşluk borcunuza faiz ödememek için borçlarınızı düzenli olarak takip edin

Hürriyet Haber
18.05.2010 - 12:53 | Son Güncelleme:

Bankalardaki kuruşluk borçlara işletilen dudak uçuklatan faizlerle başlayan skandallara her geçen yenileri ekleniyor. Son olarak bir müşteri 1 kuruşluk kart borcu yüzünden 504 lira ödemek zorunda kaldı.

Adana’da bir bankanın, müşterisine 3 kuruşluk bakiye için 60.8 liralık gecikme faturası çıkarması bu soruu yeniden gündeme getirdi. Son olarak yine bir tüketicinin 1 kuruşluk borcu yüzünden 504 lira gecikme faizi ödemek zorunda bırakılması ve bunun üzerine de haciz işlemiyle karşı karşıya kalması konuyla ilgili çözülmesi gereken önemli bir sorun olduğunu ortaya koydu.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Tüketiciler Derneği Başkanı Engin Başaran, bankaların kuruşluk borçlara dev faizler işletmesini etik bulmadığını söylerken tüketicilerin borçlarını akip etmediklerinden de yakındı.

Kuruşluk borçlara işletilen faizlerle ilgili şikayetler aldıklarını ifade eden Tüketiciler Derneği Başkanı Engin Başaran, bu yönde gelen şikayetleri hakem heyetlerine yönlendirdiklerini belirtti.

Tüketicilerin borçlarını ve ödemelerini takip etme yükümlülükleri bulunduğunu hatırlatan Başaran, maalesef bu konuda da vatandaşlarımız vurdumduymaz bir şekilde davranıyorlar.

BU İŞLEM ETİK DEĞİL

Bankacılık mevzuatı gereği bankalar tüketicilerin borçları kuruş dahi olsa faiz işletme hakkına sahip olduğunu hatırlatan Başaran, "Bankalar bu borçlara faiz işletme hakkına sahipler fakat bankaların bu yaptığı hiç de etik bir işlem değil. Kişilerin bankalarda unuttuğu paralar oluyor ya da ölüm nedeniyle hesaplarda kalan paralar oluyor. Ne hikmetse bu paraları tüketicilere hatırlatma konusunda hiç de istekli davranmayan bankalar, tüketicilerden alacakları büyük olduğunda telefon, mail, SMS gibi yollarla bir şekilde müşterilerine ulaşıyorlar. Küçük miktarlardaki tutarlar için aynı özveriyi göstermeleri bu sorunu çözecektir" dedi.

Başaran, son çare olarak kuruşluk borçlara işletilen faizleri ödemek istemeyen vatandaşlar için en etkili yolun borçlarını miktarına bakmadan düzenli olarak takip etmeleri olduğunu söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı