« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kurumsallaşmada hedefimiz öncü olmak

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Aka Gündüz Özdemir, başkan Ünal Aysal yönetiminde 16 aydır önemli işler yaptıklarını ifade etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda İrfan Aktar başkanlığında gerçekleştirilen eylül ayı olağan divan kurulu toplantısına, kulüp başkanı Ünal Aysal'ın diş ameliyatı geçirdiği için katılmadığı bildirildi.

Toplantıda konuşan Galatasaraylı yönetici Özdemir, 16 aydır yönetimde olduklarını anımsatarak, kurumsallaşma konusunda Türkiye'de öncü olmak istediklerini söyledi. Sarı-kırmızılı yönetici, “2011 yılında görevi devralan yönetim kurulu, alışılmış yöntemler dışında sadece başarıyı hedeflememekte ve ülkemizde spor kulüpleri açısından eksikliği hissedilen gerçek anlamda kurumsallaşmada öncü olmayı hedefliyor. Sayın Başkanımız Ünal Aysal'ın bu konuya inancını ve yaklaşımını tamamıyla paylaşan ve destekleyen yönetim kurulu üyeleri bu tarihi görevi yerine getirme konusunda öncelikli olarak sorumluluk bilinciyle hareket etmektedir” şeklinde konuştu.

Kurumsallaşmayla ilgili çalışmaların yapılması görevinin yaklaşık 9 ay önce kendisine verildiğini kaydeden Özdemir, yılbaşında başlayan çalışmaların, doküman olarak tamamlandığını, sisteme üst yönetici (CEO) tayini ile bu işlemin başladığını belirterek, “Sayın Lutfi Arıboğan bu göreve tayin edilmiş ve çalışmalarını hızlı olarak sürdürmektedir” dedi.

Avrupa'da yakından takip edilen, birçok spor kulübünün çalıştığı danışmanlık şirketi olan Deloitte Touche firmasıyla birlikte bu projeyi yürüttüklerini anlatan Özdemir, “Bu sayede oldukça hızlı bir şekilde yol alıyoruz. Bu evrensel yapıyı bizden önce hissetmiş merhum başkanımız Özhan Canaydın ve Sayın Adnan Polat yönetimi de birlikte çalışmalar yapmışlar fakat uygulamaya geçirememişlerdi” ifadelerini kullandı.

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Aka Gündüz Özdemir, kurumsallaşma ile ilgili çalışmalarının devrim niteliğinde olduğunu söyledi.

Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonu'nda İrfan Aktar başkanlığında gerçekleştirilen eylül ayı olağan divan kurulu toplantısında Özdemir, üyelerin kurumsallaşma çalışmasıyla ilgili eleştirilerini yanıtladı.

Aka Gündüz Özdemir, kurumsallaşmanın temelinde gelirlerin artırılarak, giderlerin azaltılmasının yattığını ifade ede ederek, “Kurumsallaşmanın temelindeki mantık, gelirleri artırmak ve giderleri de azaltmaktır. Nasıl olacağı
konusunda üst yöneticinin (CEO) kendi emrindeki çalışanlarıyla, yönetim kurullarında denetim kuruluna hesap vermesi mantığına dayanır. Bu güveni profesyonelleşmek için sağlamak zorundayız” diye konuştu.

Kurumsallaşmanın yapılabilmesi için kulüp tüzüğünde gerekli değişikliklerin yapılması gerektiğini aktaran Aka Gündüz Özdemir, şunları kaydetti:
“Gerekli tüzük değişikliği olmadan herhangi bir şey yapamazsınız. Genel kurulun, divan kurulunun bu projeye destek vermesi veya vermemesi bu projenin atardamarıdır. Burada çok fazla konuşmak istemiyorum, ama şunu kabul etmemiz gerekir, bu çalışma gerçekten bir devrim mahiyetindedir. Galatasaray, Türkiye'nin batıya bakan yüzü ise, çevredeki rahatsızlıklar bu projeyi uygulamaya engel olmamalıdır. Böyle zamanlar fırsatları da beraberinde getirir. Bunların hepsi planlanabilecek faaliyetlerdir. Hiç birisi hayal değildir. Hepsi bu planlamalar yapıldıktan sonra ilgilerin tamamının bilgisine sunulup, sonrasında da uygulamaya konulacak nitelikte planlardır.”

Özdemir'in ardından söz alan Deloitte Touche çalışanları Hakan Akbaş ve Özgür Yalta da üyelerin sorularını yanıtladı.

Öte yandan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün, bir sonraki divan kuruluna ev sahipliği yapma ve divan kuruluna yemek verme teklifi üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Mete Başol'dan teşekkür

Aka Gündüz Özdemir'in konuşmasının ardından Deloitte Touche çalışanlarından Özgür Yalta ve Hakan Akbaş, divan kurulu üyelerini bilgilendirdi. Yapılan sunumda, dünya kulüpleri ile Galatasaray'ın benzer yönleri ve yapılması gereken icraatlar konusunda detaylı bilgiler yer alırken, sarı-kırmızılı kulüpte hayata geçirilmesi planlanan yeni yönetim şeması da ilk kez divan kuruluna açıklandı.

Bu arada yönetim kurulundan istifa eden Mete Başol, divan başkanlığına gönderdiği yazıyla, kurula teşekkür etti. Başol mesajında, “Kurumsal terbiye, sadakat, Galatasaraylılık ilke ve duruşu içinde görevimi yerine getirdiğim inancıyla divan kuruluna, bana yol göstericiliği için teşekkür eder, saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Galatasaray Divan Kurulu Üyesi Taner Aşkın'ın, başkan Ünal Aysal'ın toplantıya katılmamasıyla ilgili olarak yaptığı eleştiri üzerine Divan Kurulu Başkanı irfan Aktar,Aysal'ın diş ameliyatı olduğu için toplantıda yer alamadığını söyledi.

Galatasaray'a yeni yönetim modeli

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk, sarı-kırmızılı kulüpte yeni yönetim modelini uygulamaya kararlı olduklarını söyledi.

Galatasaray Kulübü'nün eylül ayı olağan divan kurulunun ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Adnan Öztürk, başkan Ünal Aysal ve yönetim kurulunun kurumsallaşma projesinin arkasında olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Toplantı 3 buçuk saat sürdüğü için yönetim olarak gelen eleştirilerin bazılarına cevap vermedik ama bu sunumun divan kurulunda yapılmış olması bunun yönetim tarafından mutlak ve mutlak yapılacağının, yönetim tarafından taahhüdüdür. Bu bence çok önemlidir. Galatasaray, yeni yönetim sistemine geçecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ayrıca başkan dahil bütün yönetim kurulu üyeleri bu projenin sonuna kadar ardındadır. Kamuoyunda bazı spekülasyonlar olabilir, kurumsallık isteyen ve istemeyenler olarak ikiye bölünme olabilir. Ben şimdiden bunun altını çiziyorum. Büyük yönetim kurulu bu projenin ardındadır.”

Geçtiğimiz günlerde yönetim kurulundan istifa eden Mete Başol ile ilgili gelen bir soruya ise Öztürk, “İstifa eden bir arkadaşımız ve istifasını kabul eden bir yönetim kurulu var. İstifa tek taraflıdır. İstifa eden arkadaşımız gerek görürse açıklamaları yapar ama şimdi arkadaşımızın yerine benim ya da bir başka arkadaşımızın açıklama yapması ne yazık ki açıklama yapması mümkün değil. Yakışık almaz” cevabını verdi.

“Avcı'yı eleştirmem söz konusu bile değil”

Galatasaraylı futbolcu Selçuk İnan'ın, (A) Milli Takım'ın Hollanda ve Estonya maçlarında teknik direktör Abdullah Avcı tarafından ilk 11'e alınmamasına yönelik düşünceleri de sorulan Adnan Öztürk, Avcı'yı eleştirmesinin söz konusu olamayacağını kaydederek, şunları dile getirdi:
“Burada, 3 buçuk saat oturup kurumsallık anlatacağız, 'futbolu, sporu, kulüpleri uzmanların yönetmesi gerek' diyeceğiz, sonra da (A) Milli Takım'ın teknik direktörü olan, Türkiye'deki futbol anlamındaki en büyük profesyonelin seçimlerini amatör bir futbol seyircisi olarak tartışıp eleştireceğim. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Kendisine canı gönülden başarılar diliyorum. Kendisinin bugüne kadarki başarıları da bellidir. Kimse bir günde kahraman da, başarısız da olmaz. Böyle konulara hiç girmeyiz.”

“Yapılan uygulamalar, Galatasaray Futbol Takımı'na zarar verse de cevap vermeyecek misiniz?” şeklindeki bir soru üzerine Öztürk, “Olayı alıp da Galatasaray'a zarar vermeye getirmemek lazım” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler