"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Kurumların estetik sorumluluğu

DENİZBANK, üç yıldır İDSO’nun (İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası) kurumsal sponsorluğunu üstleniyor.

Sanatı destekleyen, kurum bilincine estetik sorumluluğu katan özel sektör kuruluşlarına yazılarımda yer veriyorum. Yaşadıkları, iş yaptıkları kentin, ekonomik ilişkide bulundukları insanların mekánını güzelleştirmek, sanatla süslemek bana yapılması gereken bir iş olarak görünüyor.

Sanata yatırım, devletin gücünü aştı, sevindirici biçimde yaygınlık kazandı.

İDSO’nun sezonu açış konseri 19 Ekim 2007 Cuma günü Aya İrini’de gerçekleştirildi. Açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da eşi Gülten Günay ile birlikte katıldı. Açılış gecesinin sponsorluğunu Arçelik üstlendi.

Ben, Özden Toker-Kurtul Altuğ’un hazırladığı Pembe Köşk’teki Metin Toker’den "AKİS"ler kitabının tanıtım gecesinde bulunduğumdan katılamadım.

Şef Alexander Rahbari yönetiminde Türkiye’de ilk kez Jean Sibelius’un "Kullervo Senfonisi" seslendirildi.

İDSO bu yıl "Denizbank Konserleri" adı altında toplam 59 kez sahneye çıkacak.

TÜRK BESTECİLERİ MUTLAKA ÇALINMALI

BEN
özellikle devlet senfoni orkestralarının, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın mutlaka Türk bestecilerinin eserlerini icra etmelerinden yanayım.

İDSO Müdürü Gülten Çapan, Türk bestecilerine daha çok yer vermek istediklerini, hep bilineni tekrarlamamak için yeni bestecilerin eserlerini beklediklerini belirtti.

Repertuvarlarını hazırlarken, bu görevlerini unutmamalılar.

Yılın programında, her konsere bir ad vermişler, bir olaya ya da bir kişiye adamışlar.

Bazı örnekler: Cumhuriyet Konseri (26-27 Ekim), Alla Turca (2-3 Kasım) bu konserin sponsorluğunu Aygaz üstlendi, UNICEF’le ilgili konuşmalar da yer alacak. Programda Burhan Öçal da bulunuyor.

Daha sonraki konserlerin adları şöyle: Atatürk Konseri, Enstantaneler, İsmet İnönü’yü Anma Konseri.

Türk bestecileri arasında Ulvi Cemal Erkin, Ferit Tüzün, Barış Perker, Yalçın Tura, Hasan Uçarsu’nun adlarına rastladım.

* * *


ÇOK sesli müziğin desteklenmesi, cumhuriyet kültürünün önemli bir parçası.

Biz de dinleyici olarak bu orkestrayı yalnız bırakmayalım.
X