Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kurumlar için Eleme Sınavı haftasonu

  Hürriyet Haber
  03 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2001 - 00:01


  Öğretmenlik, müfettiş yardımcılığı, kaymakamlık gibi meslekler için düzenlenecek olan Kurumlar İçin Eleme Sınavı (KMS) hafta sonu yapılacak.

  KMS'ye 188 bin 830 adayın girmesi bekleniyor. Başörtülü adaylar sınava alınmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve
  Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı gibi kurumların müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, kaymakam adaylığı, öğretmenlik ve denetmen yardımcılığı kadrolarına yapılacak atamalarda için düzenlenecek KMS, 7-8 Temmuz günlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere 4 oturumda yapılacak.

  KMS'nin ilk oturumunda "Genel Yetenek, Genel Kültür ile Yabancı Dil" testleri uygulanacak. Aynı gün öğleden sonra düzenlenecek sınavda ise öğretmenlere yönelik konulardan oluşan "Eğitim Bilimleri" testi uygulanacak. KMS'nin 8 Temmuz'da düzenlenecek sabah oturumunda ise "hukuk, iktisat, işletme, maliye, muhasebe", öğleden sonraki oturumunda ise "Çalışma ekonomisi, ekonometri, istatistik, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler" konuları yer alacak.

  BAŞÖRTÜSÜ YASAK

  Başı açık ve kılık kıyafetle ilgili mevzuata uygun bir şekilde gelmeyen adaylar, sınava alınmayacak. Bu durumdaki adaylar sınava alınsalar bile, sınavları geçerli sayılmayacak.

  KMS'ye 188 bin 830 aday başvururken, sınav Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Konya, Samsun, Trabzon ve Van'da yapılacak. Adaylar, başvuruda bulunduklari illere göre, sınav merkezlerinden birinde sınava girecek.

  30 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK

  Milli Eğitim Bakanlığı, KMS sonuçlarına göre 29 branşta 30 bin öğretmen atayacak. KMS, sıralama sınavı niteliğinde olacak ve puan barajı aranmayacak. Kontenjan kadar aday, kaç puan aldığına bakılmaksızın atanacak. Başvuruların, kontenjandan az olduğu branşlarda, sınava giren tüm adaylar atanacak. Bakanlık, 30 bin kontenjanın 7 bin 685'ini sınıf öğretmenliği, 3 bin 500'ünü İngilizce, 5 binini Türk Dili ve Edebiyatı, 3 binini matematik, 2 bin 500'ünü sosyal bilgiler branşları için kullanmayı planlarken, kontenjanlar sınav sonuçları belirlendikten sonra kesinleştirilecek.

  Öğretmen atamalarında 1999 yılında düzenlenen DMS ve 2000 yılında düzenlenen DMS-Öğretmenlik sınavının sonuçları da geçerli olacak. (anka)
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı