Ege Haberleri

EGE

  Kurulun faturası 2.5 milyar dolar

  Hürriyet Haber
  31.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme: 31.10.2008 - 00:14

  PİDİK’in 6 aydır toplanmaması turizmi vurdu. Ege ve İzmir’in turizm ve yatırım potansiyelini olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Turizmciler, "Zarar büyük. En çok Çeşme ve Bodrum etkilendi" diyor.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Turizm Yatırımlar ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulu’nun 6 aydan beri toplanmamasının Ege ve İzmir’in turizm ve yatırım potansiyelini olumsuz etkilediği ortaya çıktı. Turizmciler, ’Ege ve İzmir’in zararı en az 2.5 milyar dolar. Yitirilen katma değer de cabası’ dediler. Kurulun normalde ayda iki toplantı yaparak turizmin önünü açan imar değişiklikleri ile ilgili karar aldığı ifade edilirken, son 6 aydır toplantı yapılmaması ise hayretle karşılanıyor. Bu durumdan en çok Çeşme, Bodrum ve Dalaman turizm potansiyeli olumsuz etkileniyor. Bir çok yabancı yatırımcı Çeşme, Bodrum ve Dalaman’daki yatırımları için bir karar alınamadığı için alternatif yatırım planları yapıyor.

  Yurtdışına kaçıyor

  Bu çerçevede Türkiye’ye geleceği tahmin edilen yaklaşık 2.5 milyar dolarlık yatırımların Tunus, Mısır ve Portekiz’e kaçmak üzere olduğu ifade ediliyor. Danıştay plan iptalleri sonrasında İmar değişiklikleri için toplanmayan kurul, yabancı yatırımcıları da isyan ettirirken, ’Biz Türkiye’ye para getiriyoruz. Sürekli bir turizm hareketliliği olacak. Sorunla kimse ilgilenmiyor. Konu Başbakan’a iletilse herhalde sorumlularından hesap sorar’ yorumunu yapıyorlar. Çeşme için Hollandalı, Rus ve Alman, Bodrum ve Dalaman için de çeşitli ülkelerden çok sayıda yatırımcının plan değişikliklerini beklediği ifade ediliyor.

  Bir toplantı yeter

  Hem Türkiye’ye dünyada kriz olan bir süreçte yatırım çekilmesi, hem de turizme hareket getirmesi için büyük önem arzeden Kurul’un bölgelerde Müsteşar Yardımcısı ve üyelerle bir toplantı yapması ve konuları karara bağlaması yeterli oluyor. Bu sorunun çözümü için sadece AKP İzmir milletvekili Erdal Kalkan’ın çaba gösterdiği de ileri sürülüyor. Kurul’un hiçbir gerekçe olmadığı halde toplanamamasının acı faturasının Çeşme ve Bodrum için 1’er milyar dolar, Dalaman için de 500 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor. Konu kasım ayında İzmir’de yoğun temaslarda bulunacak Başbakan Tayip Erdoğan’a da şikayet edilecek ve ’Kurulun toplanamaması ülkeye büyük zarar veriyor. Yatırımlar kaçıyor. Sorumlulardan hesap sorulmalı’ denilecek.

  Turizm geri kalıyor

  Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel: "Yıllardır hazine arazilerinin turizm yatırımına açılması için imar planlarını bekliyoruz. Turizm Bakanı en son Çeşme’de yaptığı toplantıda sorunun en kısa sürede çözüleceği sözünü vermişti. Fakat henüz konuyla ilgili gelişme olmadı. Bu sorunun bugüne kadar çözülememesi de Çeşme ve Ege’nin turizmde geri kalmasına neden oluyor. Yatırım yapılmadığı sürece turist beklemek hayaldir. Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulu’nun 6 aydır toplanamamasına bir anlam veremiyorum. Sorgulanması gerekir."

  Yatırımcılar kaçıyor

  Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu: "Çeşme ve Alaçatı bölgesini kapsayan bölümde 121 bin dönüm arazi turizm merkezi ilan edildi. 1/25 binlik planlar yapıldı. Ancak açılan davalar sonucunda Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. Turizm Bakanı, Orman ile ilgili Kanunun değiştirileceğini söylemesine rağmen aradan aylar geçti, bir gelişme olmadı. Bu durumda planlar yapılamıyor ve turizm yatırımlarının önü tıkanıyor. Çeşme’ye döviz girmesinin önüne geçiliyor. Planların uygulamaya geçmesi konusunda çalışmalar biran önce yapılmalı. İmar planı ile ilgili inceleme yapan kurulun niye toplanamadığına bir anlam vermiş değilim. Kurulu göreve davet ediyorum. Yine 1/25 binlik turizm revizyon planları da 2 yıla yakın bir süredir İl Genel Meclisi’nde bekliyor. Bu uzun süreç de yatırımcıların başka ülkelere gitmesine neden oluyor."

  Planlar havada kaldı

  Bodrum Otelciler Birliği Genel Sekreteri Orhan Kavala:
  "Turizm yatırımlarına yönelik imar Planlaması Turizm Bakanlığı’na geçtikten sonra planlamada bazı kargaşalar ortaya çıktı. 1/25 binlik planlara itirazlar oldu. Bazı Belediyeler ve çevrecilerin açtığı davalar sonucu Danıştay yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dolayısıyla planlar havada kaldı. Ancak bazı bölgelerde 1/25 binlik planlar kabul edildi. Binlik ve 5 binlik planlar yapıldı. Turizm ve Bayındırılık Bakanlığı’na gönderildi. Kurulun 6 aydır toplanamadığından bilgim yok. Planlama uzuyor."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı