"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Kurultayın Ankara yerele yansımaları

CHP kurultayı olanca şaşasıyla sona ererken, Ankara yerel siyasetini yakından ilgilendiren iki isim CHP Parti Meclisi’ne giremedi.

Bunlardan ilki değişik platformlarda, yıllardır Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le karşı karşıya gelen, CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş. Ateş sık sık Gökçek’le polemiğe girip, iddialar ortaya atan bir figür olarak boy gösteriyordu. Şimdi hem PM üyeliği gitti hem de parti yöneticiliği.
Önümüzdeki seçimlerde milletvekili olamaması da kuvvetle muhtemel. Kimilerine göre Gökçek’i zora sokan muhalifti, kimilerine göre de Gökçek polemiğiyle gündemde kalıyordu. Bugün itibariyle “Gökçek-Ateş” günleri en azından kısa vadede sona erdi.
Listeye giremeyen isimlerden ikincisi, 16 yıllık iktidarında Gökçek’in en önemli muhaliflerinden Murat Karayalçın oldu. Son üç yerel seçimde Gökçek’e karşı kaybeden Karayalçın, 2009 mağlubiyetinden sonra CHP Genel Merkezi’ne “Danışman” sıfatıyla alınmıştı. Ama Karayalçın PM’ye giremedi. 2009’da zaten kapanan “Gökçek-Karayalçın” defterinin üstüne bir de toprak atıldı.
İlk etapta Gökçek’le yıllardır “mücadele” içinde olan bu iki önemli figürün siyaset arenasından uzaklaşması Gökçek’e yarar gibi görünse de, bu tarz muhalefetin CHP’ye fayda getirmediğinin en önemli kanıtı 16 yıllık Gökçek iktidarı.
2009 yerel seçimlerinden bir kaç ay önce Gökçek’le girdiği “düello”nun siyaseten kazananı olarak çıkan Kemal Kılıçdaroğlu bugün CHP’nin genel başkanı.
Şimdilerde yerel siyasette sorulan en önemli soru şu:
Her dönemde mensup olduğu partinin içinde “kendi başına bir parti” olarak yakın döneme damgasını vuran Gökçek’e karşı, bizzat “Gökçek dosyaları”na da hakim olan Kılıçdaroğlu’nun neferleri kim olacak?
“Kılıçdaroğlu’nun Gökçek neferleri ‘Gıda yardımlarıyla Ankaralıyı küçük düşürüyor gibi klişe muhalefetle işin kolayına mı kaçacak, yoksa başkanlarının “belgeli” siyasetini, projeler ve çözümler ekleyip mi sürdürecek?” bunu zaman gösterecek.

Kemal Kılıçdaroğlu önce Ankara’dan başlamalı

KILIÇDAROĞLU, CHP Genel Başkanlığı’na seçilmeden önce de sonra da partide değişimin, gençleştirmenin olacağını açık açık vurguladı. Gençlik Kolları, kadın kolları gibi parti organlarını aktif çalıştıracaklarının altını çizdi.
Kılıçdaroğlu’nun parti içinde yarattığı heyecan görmezden gelinemez. Küskünlerin yanı sıra gençlerin de yoğun bir şekilde çalışmak için talepleri var. Ancak istek kadar fiziki imkanlar ve çalışma ortamının da çok önemli olduğu tartışılmaz.
Bu konuda Kılıçdaroğlu başarı istiyorsa muhakkak partisinin Ankara örgütünün daha iyi koşullarda çalışabilmesi için gerekli ortamı sağlamalı.
Cumhuriyetle yaşıt partinin Türkiye’nin Başkent’indeki, Güvenpark’ın hemen karşısında bulunan İl Başkanlığı bir ailenin zar zor sığabileceği büyüklükte. Odacıklardan oluşan bu ortamda ne kadar rahat çalışılır, büyük bir soru işareti. İktidar partisinin il teşkilatını düşündükçe, Kılıçdaroğlu değişime önce Ankara örgütüyle başlamalı diye düşünmemek elde değil.

Böyle şenlik olmaz olsun

HACETTEPE Üniversitesi bahar şenliklerinde Serdar Ortaç konserinin çıkan olaylar sonucu başlamadan bittiğini, en az bunun kadar vahim bir olayın da üniversite şenliğine, öğrenci olmayanların para vererek girmesi olduğunu yazmıştık. Hacettepe’deki “şenliğin” kopyası Ankara Üniversitesi’nde de yaşandı. Tıpkı Hacettepe yönetimi gibi Ankara Üniversitesi yönetimi de şenlik olayını “profesyonelleştirince” hayatında kampüs görmemiş, öğrencilikle alakasız tipler Şebnem Ferah’ın konser verdiği Tandoğan Kampüsü’ne 10-15 TL gibi bir ücret vererek girdi.
Geçen hafta yazdık, anlatamadık herhalde...
Üniversite dışından insanların girmesine madem izin vereceksin, öğrenci olma zorunluluğu getir ki içerdekiler rahat etsin. Rahatsız edici bakışlar altında yanındaki arkadaşını mı kollasın öğrencin, yoksa konser mi dinlesin?
Adı üstüne şenlik yapıyorsunuz, adı gibi şenlik olsun bari...
Amaç öğrenciler rahatça eğlensin stres atsın değil de okula para kazandırmaksa sene başından itibaren okuldaki kafelere giriş için kapıdan 10 TL’lik bilet kesin. Hiç olmazsa şenliğe gelmek isteyen okul dışından insanlarla, öğrencileriniz kaynaşsın.
X