Kurucu ortak Akçağlılar vefat etti, Tekfen dünyası yasa girdi

Hürriyet Haber
04 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2011 - 22:41

TEKFEN Holding kurucu ortaklarından Necati Akçağlılar, hayatını kaybetti. 87 yaşında vefat eden Akçağlılar’ın kaybı, Tekfen camiası ve iş dünyasında büyük üzüntü yarattı.

Akçağlılar’ın naaşı bugün kurucusu olduğu Tekfen Holding’in İstanbul’daki merkezine getirilerek, bir anma töreni düzenlenecek. Törenin ardından Bebek Camii’ne götürülecek naaşı, öğle namazını müteakip Aşiyan Mezarlığı’nda defnedilecek.

87 yılı dolu dolu geçti

Necati Akçağlılar, 22 Mayıs 1924’te İzmir’de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamlayan Akçağlılar, üniversite eğitimine 1945-1948 yılları arasında ABD’de, Illinois Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği bölümünde devam etti. Aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini sürdüren Necati Akçağlılar, üniversitenin araştırma merkezinde asistanlık yaparak, 1950 yılında inşaat yüksek mühendis diploması aldı. İş hayatına Florida’da Amerikan Karayolları Müdürlüğü’nde başlayan Akçağlılar, burada 1.5 yıl çalıştıktan sonra, New York’ta Chemical Construction Co. adlı şirkette altı ay proje mühendisi olarak görev yaptı. 1952 yılında Türkiye’ye dönen Necati Akçağlılar, Hava Meydanları ve Akaryakıt Tesisleri İnşaat Bölüm Başkanlığı’nda Akaryakıt Tesislerinden Sorumlu Daire Başkanı olarak görev yaptı. Bu dönemde Feyyaz Berker ve Nihat Gökyiğit ile tanışan ve iyi dostluk kuran Necati Akçağlılar, hem Berker hem de Gökyiğit ile dostluklarını iş hayatına da taşıdı.

3 arkadaş Tekfen’i kurdu

Dostluklarını iş dışında da sürdüren bu üç arkadaşın kafasında oluşan girişimcilik zamanla pekişti. 1956’da bakanlıktaki görevlerinden ayrılan Berker ve Gökyiğit, Ankara’da küçük bir ofiste mühendislik-danışmanlık şirketi olan Tekfen’i kurarak, iş hayatına atıldı. Tekfen’in üçüncü ortağı Necati Akçağlılar, bir yıl sonra Türkiye Hava Meydanları ve Akaryakıt Tesisleri Daire Başkanlığı’ndan ayrılarak Feyyaz Berker, Nihat Gökyiğit ikilisine katıldı. Böylece Tekfen çatısı altında 55 yıldır süren bir ortaklığın temelleri atıldı.

Spor ve sosyal sorumluluk projelerine önem verdi

NECATİ Akçağlılar ve ortakları, 2000 yılında yönetimi profesyonellere devretti. Necati Akçağlılar, futbola ve yelkene olan tutkusu ile tanınıyordu. Deniz tutkusu, 1980’li yıllarda Atlantik Okyanusu’nu aşmasıyla pekişti. Beşiktaş taraftarı Akçağlılar, kulüpte çeşitli görevler de üstlendi. Akçağlılar, sosyal sorumluluk faaliyetleri de üstlendi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı